Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Inauguracja roku akademickiego 2010: 2011 na Uniwersytecie Gdańskim

0
Podziel się

Prawie 33 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych
rozpoczęło w piątek rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim (UG), największej uczelni na Pomorzu.
Podczas inauguracji wręczono doktorat h.c. uczelni psychologowi, prof. Jerzemu Brzezińskiemu.

bEgjOKgR

Prawie 33 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych rozpoczęło w piątek rok akademicki na Uniwersytecie Gdańskim (UG), największej uczelni na Pomorzu. Podczas inauguracji wręczono doktorat h.c. uczelni psychologowi, prof. Jerzemu Brzezińskiemu.

Podczas wystąpienia inauguracyjnego rektor UG prof. Bernard Lammek poinformował, że uczelnia w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki otrzymała ponad 14 mln zł na projekty dot. rozwoju doktorantów, młodych doktorów i akademickiej kadry dydaktycznej UG.

W ramach projektu powstaną m.in. nowatorskie innowacyjne 4-letnie Interdyscyplinarne Przyrodniczo-Matematyczne Studia Doktoranckie w języku angielskim oraz rozwijane będą nowe kierunki studiów i staże zawodowe dla studentów niepełnosprawnych.

bEgjOKgT

Uroczystość inauguracji roku akademickiego połączona była z wręczeniem tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Brzezińskiemu z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec otrzymał tytuł "w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój psychologii, a szczególnie metodologii badań psychologicznych w Polsce i w Europie, tworzenie i propagowanie wysokich standardów metodologicznych w polskich naukach społecznych, naukoznawstwie oraz rozwoju szkolnictwa wyższego".

W swoim wykładzie pt. "Etos akademicki między tradycją a wyzwaniami współczesności" prof. Brzeziński podkreślił, że "uniwersytet jest instytucją autonomiczną, uwolnioną od wszelkich nacisków politycznych, religijnych czy ekonomicznych".

Zdaniem profesora "narzucanie dwustopniowej organizacji studiów na niektórych kierunkach w ramach +procesu bolońskiego+, swoistego wytworu Unii Europejskiej, oraz wymyślenie tzw. Krajowych Ram Kwalifikacji i wymuszanie dookreślania przez uniwersytety +efektów kształcenia+ to jaskrawe przykłady współczesnego naruszania autonomii uniwersytetu". Prof. Brzeziński powoływał się na wystąpienie b. rektora UW, Andrzeja Kajetana Wróblewskiego w trakcie Zgromadzenia Ogólnego PAN w maju br.

W roku akademickim 2010/2011 o przyjęcie na pierwszy rok studiów na UG starało się ok. 25 tys. kandydatów. Na pierwszy rok studiów stacjonarnych przyjęto ponad 8,7 tys. osób. Największym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia cieszyły się pedagogika i psychologia, na jedno miejsce było 16 chętnych.

bEgjOKgZ

Uniwersytet uruchomił siedem nowych kierunków. Są to: agrochemia, bioinformatyka, etnologia, krajoznawstwo, turystyka historyczna, religioznawstwo i wiedza o teatrze. Powstały także nowe specjalności: nauczycielska z językiem kaszubskim na kierunku filologia polska, archeologia śródziemnomorska na kierunku archeologia, oligofrenopedagogika na kierunku pedagogika specjalna oraz edukacja wielokulturowa i regionalna z językiem kaszubskim na kierunku pedagogika.

Uczelnia jest w trakcie budowy gmachów wydziału chemii i biologii. Budowa nowego wydziału biologii zakończy się w przyszłym roku, wydziału chemii - za dwa lata.

W roku akademickim 2010/2011 dla studentów UG w 9 domach studenckich przygotowano 1803 miejsca.

Jerzy Marian Brzeziński urodził się 13 kwietnia 1947 r. w Pelplinie (woj. pomorskie). Od początku swej kariery naukowej był związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1988 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a w 2006 r. - członkiem rzeczywistym PAN. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Psychologii UAM.

bEgjOKha

Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią w północnej Polsce. Został powołany w 1970 r. Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Oferuje ponad 140 specjalności na niemal 40 kierunkach w ramach 11 wydziałów. (PAP)

bls/ ls/ gma/

bEgjOKhu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)