Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan utrzymał poziom majowy

0
Podziel się:

Indeks Biznesu, obliczany co miesiąc przez Polską Konfederację Pracodawców
Prywatnych Lewiatan, po raz pierwszy w tym roku utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca i
wyniósł w czerwcu 35 pkt - powiedział na konferencji prasowej we wtorek ekspert Lewiatana Stanisław
Kubielas.

Indeks Biznesu, obliczany co miesiąc przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, po raz pierwszy w tym roku utrzymał się na poziomie z poprzedniego miesiąca i wyniósł w czerwcu 35 pkt - powiedział na konferencji prasowej we wtorek ekspert Lewiatana Stanisław Kubielas.

Indeks zyskał dwa punkty w notowaniu kwartalnym i trzy punkty w notowaniu półrocznym, osiągając odpowiednio poziom 34 i 39 pkt.

Indeks Biznesu jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

Według GUS, w pierwszym kwartale tego roku PKB w Polsce był na poziomie 0,8 proc.

"Indeks po raz pierwszy w tym roku odbił się od dna, są to notowania jednak bardzo niskie" - mówił Kubielas.

Jego zdaniem, jest to pozytywny sygnał. Jak tłumaczył, ostatnie notowania przynoszą różne informacje - z jednej strony, że sytuacja się poprawia, a z drugiej, że rosną zagrożenia, które się kumulują i nie wiadomo, co z nich w przyszłości wyniknie".

Złożyły się na to informacje dotyczące pierwszego kwartału, a także produkcji sprzedanej w handlu detalicznym. Dodał, że indeks popytu globalnego jest stale na niskim poziomie.

Indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport i inwestycje krajowe i zagraniczne, wzrósł o 4 pkt do 25 pkt, natomiast w stosunku do notowań sprzed roku nie zmienił się, pozostając na poziomie 23 pkt.

"Indeks roczny popytu pozostaje na historycznie najniższym notowaniu, ale wydaje się, że tendencja spadkowa została zahamowana, a indeks kwartalny odrobił częściowo straty z poprzedniego miesiąca. Stosunkowo dobre dane dotyczące konsumpcji i eksportu netto w I kwartale spowodowały skok w górę o 4 punkty również indeksu popytu za I półrocze. Wydaje się, że tendencje spadkowe produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej ulegają powoli wyhamowaniu" - napisano.

awy/ je/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)