Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Indie: Uroczysta msza w 100. rocznicę urodzin bł. Matki Teresy

0
Podziel się

Uroczysta msza w Kalkucie otworzyła w czwartek obchody 100. rocznicy
urodzin bł. Matki Teresy, "świętej biedaków", która większość życia poświęciła mieszkańcom slumsów
tego miasta.

bEhNKlZx

Uroczysta msza w Kalkucie otworzyła w czwartek obchody 100. rocznicy urodzin bł. Matki Teresy, "świętej biedaków", która większość życia poświęciła mieszkańcom slumsów tego miasta.

Msza, celebrowana przez kardynała Telesphore Placidusa Toppo, arcybiskupa Rańći (wschód Indii), odbyła się w siedzibie Zgromadzenia Misjonarek Miłości, które Matka Teresa założyła w 1950 r. Po śmierci w 1997 r. tu właśnie ją pochowano.

Podczas mszy z udziałem około tysiąca osób odczytano przesłanie Benedykta XVI.

bEhNKlZz

"Ufam, że ten rok będzie dla Kościoła i świata okazją do okazania radosnej wdzięczności Bogu za nieoceniony dar, jaki Matka Teresa złożyła swoim życiem i jaki nadal uobecnia się w żarliwej i niestrudzonej pracy jej duchowych dzieci" - napisał papież.

Po mszy siostra Nirmala i siostra Prema, była i obecna przełożona generalna zgromadzenia wypuściły gołąbki pokoju.

Z okazji rocznicy indyjski resort transportu przygotował "Express Matki", którym będzie w ciągu najbliższych miesięcy jeździć po całym kraju wystawa poświęcona Matce Teresie.

W Kalkucie odbędzie się także 4-dniowy międzynarodowy festiwal filmowy "Matka Teresa", na którym zostaną pokazane filmy dokumentalne i fabularne na temat jej życia.

bEhNKlZF

Urodzona w Skopje w dzisiejszej Macedonii, Matka Teresa przybyła do Indii w 1929 roku. Poświęciła się tam pracy wśród ludzi chorych, umierających i żyjących w nędzy. Otrzymała obywatelstwo Indii w 1951 roku. W 1979 roku dostała Pokojową Nagrodę Nobla. Po śmierci w 1997 roku została pochowana w Kalkucie. W 2003 r. została beatyfikowana.

O samej sobie mówiła: "Jestem z krwi Albanką, mam obywatelstwo Indii, z wyznania jestem katolicką zakonnicą, a jeśli chodzi o moje powołanie, to należę do świata". (PAP)

mw/ ro/

6879061 6878566 arch.

bEhNKmaa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)