Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indie w żałobie. W wieku 92 lat zmarł Ravi Shankar, wirtuoz sitary

0
Podziel się:

Dzięki niemu instrument ten zaczął być wykorzystywany w zachodniej muzyce m.in. przez Beatlesów, a muzyka hinduska została rozpropagowana na całym świecie.

Indie w żałobie. W wieku 92 lat zmarł Ravi Shankar, wirtuoz sitary
(PAP/EPA)

Zmarł Ravi Shankar, legendarny wirtuoz sitary, dzięki któremu instrument ten zaczął być wykorzystywany w zachodniej muzyce m.in. przez Beatlesów, a muzyka hinduska została rozpropagowana na całym świecie. Miał 92 lata.

Przez ostatnich kilka lat Shankar nie cieszył się dobrym zdrowiem; w ubiegły czwartek przeszedł operację. Zmarł w San Diego, w USA - podała rodzina w oświadczeniu.

Kancelaria premiera Indii Manmohana Singha napisała na Twitterze, że wraz z Ravim Shankarem, _ narodowym skarbem i ambasadorem kulturowego dziedzictwa Indii na świecie, skończyła się pewna epoka _.

Trzykrotny zdobywca prestiżowej amerykańskiej nagrody muzycznej Grammy dzielił życie między Indie i Stany Zjednoczone. Dzień przed operacją został nominowany do Grammy za swój ostatni album _ The Living Room Sessions, Part 1 _.

Zostawił m.in. córkę, również zdobywczynię Grammy, Norah Jones, troje wnucząt i czworo prawnucząt.

Shankar popularyzował muzykę hinduską, współpracując ze światowej sławy skrzypkiem Yehudim Menuhinem oraz legendarną grupą The Beatles pod koniec lat 60. Zainspirował George'a Harrisona do gry na sitarze, wykorzystanym w takich utworach jak _ Norwegian Wood _ (1965) i _ Within You, Without You _ (1967).

Przyjaźń z Harrisonem sprawiła, że muzyk z Indii pojawił się pod koniec lat 60. na festiwalach Monterey i Woodstock oraz w 1972 r. na Koncercie dla Bangladeszu, stając się jednym z pierwszych indyjskich muzyków, który zdobył popularność na świecie. Obaj zostali uhonorowani przez UNICEF nagrodą w podziękowaniu za ich wkład w pomoc dotkniętemu głodem Bangladeszowi.

Współpraca Shankara z Menuhinem nad płytami _ West Meets East _ z 1967 r. i 1976 r. zakończyła się zdobyciem nagród Grammy. Shankar skomponował koncerty na sitar i orkiestrę dla Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Filharmonii Nowojorskiej.

Ravi Shankar miał liczne talenty; napisał kilka książek i wyreżyserował wiele sztuk teatralnych. W latach 1986-92 zasiadał w izbie wyższej indyjskiego parlamentu, Izbie Stanów.

Był również twórcą domu-pustelni (aśram) i centrum muzyki, gdzie mogą mieszkać i uczyć się studenci, a ostatnio w 2001 r. Centrum im. Raviego Shankara w Delhi, gdzie odbywają się doroczne festiwale.

Czytaj więcej w Money.pl
Szokujące wyniki raportu. Oskarżają 500 osób Organizacje pozarządowe oskarżają w raporcie 500 przedstawicieli indyjskiego wojska i policji o łamanie praw człowieka w Kaszmirze.
Przeszli przez miasto z tęczową flagą Setki działaczy ruchu obrony praw mniejszości seksualnych przeszły dziś ulicami Delhi przy akompaniamencie bębnów.
Zamachowiec z Bombaju stracony. Cieszą się Mohammed Ajmal Kasab był jednym z 10 terrorystów, którzy w 2008 zaatakowali hotele, restauracje, dworzec i centrum kultury żydowskiej w Bombaju.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)