Notowania

wiadomości
06.02.2013 14:58

Indie zaniepokojone współpracą Pakistanu i Chin ws. portu

Powierzenie Chinom kontroli nad strategicznie ważnym pakistańskim portem morskim jest dla Indii powodem zaniepokojenia - oświadczył w środę indyjski minister obrony A.K. Antony.

Podziel się
Dodaj komentarz

Powierzenie Chinom kontroli nad strategicznie ważnym pakistańskim portem morskim jest dla Indii powodem zaniepokojenia - oświadczył w środę indyjski minister obrony A.K. Antony.

Zarządzanie portem Gwadar, położonym blisko granicy Pakistanu z Iranem, około 600 kilometrów na zachód od Karaczi, przekazano w ubiegłym tygodniu chińskiej państwowej spółce Chinese Overseas Port Holdings. Poprzednio administrowała nim singapurska firma PSA International.

"To dla nas powód zaniepokojenia" - powiedział Antony dzienniarzom, gdy zapytano go, co sądzi o przejęciu portu przez Chińczyków. Indie i Chiny są tradycyjnie strategicznymi rywalami w strefie azjatyckiej, a nieufność w stosunkach między nimi podsyca ekonomiczne i militarne wspieranie Pakistanu przez Pekin.

Według analityków po pełnej rozbudowie port Gwadar stanie się elementem korytarza transportowego z Zatoki Perskiej przez Pakistan do zachodnich Chin i będzie z niego mogła korzystać również chińska marynarka wojenna.

Chińczycy sfinansowali również rozbudowę portów Hambantota w Sri Lance i Czittagong w Bangladeszu - w obu przypadkach w sąsiedztwie terytorium Indii.

Pakistan odrzucił indyjskie zastrzeżenia w sprawie portu. "Indii zupełnie nie dotyczy to, z kim Pakistan postanowił współpracować w Gwadar. Mieliśmy najpierw umowę z Singapurem, ale nie funkcjonowała ona tak jak tego sobie życzyliśmy. Singapurski PSA International i Chińczycy porozumieli się w tej sprawie" - powiedział Reuterowi zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel pakistańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. (PAP)

dmi/ ro/

13152175

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz