Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Indonezja: Co najmniej 339 ofiar śmiertelnych tsunami

0
Podziel się:

(nowa liczba ofiar, dane dotyczące systemu ostrzegania przed
tsunami)

(nowa liczba ofiar, dane dotyczące systemu ostrzegania przed tsunami)

18.7.Dżakarta (PAP/AP) - Liczba śmiertelnych ofiar trzęsienia ziemi i wywołanych przez nie fal tsunami na indonezyjskiej Jawie wzrosła do co najmniej 339. Nie jest to nadal bilans ostateczny - poinformowały we wtorek media i lokalne władze. Ponad 130 osób w dalszym ciągu uważa się za zaginione.

Ekipy ratownicze i liczni ochotnicy wciąż przeszukują zniszczone domy i hotele na południowym wybrzeżu wyspy, poszukując zwłok dalszych ofiar.

Wśród śmiertelnych ofiar tsunami jest kilku cudzoziemców - trzech Holendrów, Pakistańczyk i Szwed.

Władze najbardziej zniszczonego rejonu Pangandaran oceniają, że swoje miejsca zamieszkania opuściło co najmniej 23 tys. osób - albo dlatego, że ich domy zostały zniszczone, albo w obawie przed kolejnym atakiem tsunami.

Szacuje się, że żywioł zniszczył setki domostw.

Wybrzeże rejonu Pangandaran cieszy się dużą popularnością wśród zagranicznych turystów. Znajduje się tam wiele hoteli i kompleksów rekreacyjnych.

Fale tsunami, wywołane przez trzęsienie ziemi pod dnem morskim, o sile 7,7 w skali Richtera, zaatakowały w poniedziałek pas wybrzeża o długości 177 km, niszcząc nadmorskie hotele i domy.

Mieszkańcy Jawy nie zostali uprzedzeni o grożącym niebezpieczeństwie, ponieważ wyspa nie ma systemu ostrzegającego przed tsunami. 27 maja w trzęsieniu ziemi o sile 5,9 stopnia zginęło na Jawie ponad 5.800 osób.

Władze w Dżakarcie poinformowały we wtorek, że Indonezja z pomocą międzynarodową zaczęła instalować system ostrzegania przed tsunami na Sumatrze i zamierza rozwinąć ten system na 18 tysiącach wysp całego kraju do roku 2009.

W grudniu 2004 r. tsunami w Azji Południowo-Wschodniej pochłonęło życie co najmniej 216 tys. osób. Prawie połowa z nich zginęła w indonezyjskiej prowincji Aceh. (PAP)

cyk/ hb/ jm/ mc/

3807 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)