Notowania

wiadomości
25.10.2013 15:20

Inspekcja Ochrony Roślin ustala z eksporterami normy bezpieczeństwa

Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ustala z producentami i eksporterami żywności dobrowolne normy bezpieczeństwa produktów rolnych, które trafiają na wschód. Ma to zwiększyć zaufanie Rosjan mających zastrzeżenia do naszej żywności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa ustala z producentami i eksporterami żywności dobrowolne normy bezpieczeństwa produktów rolnych, które trafiają na wschód. Ma to zwiększyć zaufanie Rosjan mających zastrzeżenia do naszej żywności. *

"Zamierzamy wypracować rozwiązania w zakresie spełniania norm bezpieczeństwa produktów, będą one dobrowolne" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w resorcie rolnictwa główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Tadeusz Kłos.

W zeszłym tygodniu Rosjanie poinformowali o zakwestionowaniu jakości 448 ton importowanych owoców i warzyw, w tym m.in.: polskich gruszek, kapusty pekińskiej i brokułów. Zdaniem tamtejszych służb fitosanitarnych w partiach tych towarów przekroczone zostały normy zawartości pestycydów i azotanów. Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) podała, że norm nie spełniało m.in. 25 ton kapusty pekińskiej i brokułów z Polski.

"Przy tej masie towarowej, która jest eksportowana na rynek rosyjski ilość partii, które nie spełniają norm, to naprawdę ułamkowe procenty" - ocenił główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

Jak podkreślił, mimo to każdy z sygnałów ze strony rosyjskiej traktowany jest bardzo poważnie. "Staramy się w drodze technicznych rozmów ocenić zagrożenie, jak również - po uzyskaniu odpowiednich, szczegółowych informacji ze strony rosyjskiej - podjąć działania naprawcze w Polsce" - oświadczył.

Zwrócił uwagę, że bezpieczeństwo produktów, jeśli chodzi o dopuszczalne normy środków ochrony roślin leży bezpośrednio po stronie producentów. Dlatego Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa spotyka się z eksporterami, by omówić propozycje działań, które powinny wyeliminować nieprawidłowości w przyszłości.

"Chcemy te rozwiązania przedłożyć stronie rosyjskiej. Uważamy, że transparentność, wymiana informacji i spełnianie norm jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo buduje zaufanie partnerów" - zaznaczył Kłos.(PAP)

stk/ mki/ bk/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz