Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Instytut Konfucjusza w Krakowie powita chiński Nowy Rok

0
Podziel się:

Instytut Konfucjusza w Krakowie powita w sobotę chiński Nowy Rok. Noworoczna
gala odbędzie się w Auditorium Maximum UJ. Zaprezentują się na niej azjatyccy muzycy, tancerze i
mistrzowie wushu, czyli sztuk walki.

Instytut Konfucjusza w Krakowie powita w sobotę chiński Nowy Rok. Noworoczna gala odbędzie się w Auditorium Maximum UJ. Zaprezentują się na niej azjatyccy muzycy, tancerze i mistrzowie wushu, czyli sztuk walki.

Występ poprzedzi tradycyjny taniec smoka południowego w wykonaniu zawodników z krakowskiej szkoły wschodnich sztuk walki Choy Lee Fut.

Zgodnie z kalendarzem chińskim nadchodzący rok będzie Rokiem Konia. Ubiegły należał do Węża.

Dyrektor Instytutu Konfucjusza Joanna Wardęga w rozmowie z PAP podkreśliła, że Chińczycy przywitają Nowy Rok 31 stycznia. "W Krakowie jednak jeszcze przed i po tej dacie świętujemy, chociażby z tego względu, że chińscy artyści, którzy wystąpią na noworocznej gali, w najbliższe dni takie same występy dawać będą również w innych europejskich miastach: Budapeszcie, Sofii, Mińsku" - powiedziała dyrektor.

W sobotę, oprócz uroczystej gali, Instytut Konfucjusza organizuje w gmachu Auditorium Maximum liczne wykłady i warsztaty na temat kultury Chin. Zainteresowani dowiedzą się m.in. jak zgodnie z chińskim ceremoniałem zaparzyć herbatę, poznają podstawy taiji (rodzaju ćwiczeń, który prowadzi do wyrównania siły yin i yang).

Przewidziano też ok. pięciogodzinny panel poświęcony językowi chińskiemu - metodom jego uczenia się; ciekawostkom z nim związanym - jak Chinglish, czyli chiński angielski. Nie zabraknie lekcji podstaw języka.

Z okazji najważniejszego chińskiego święta Instytut Konfucjusza zaplanował również koncerty na 3 lutego. W tzw. sali malinowej w siedzibie Instytutu rozbrzmią utwory klasyków w wykonaniu młodej pianistki Krystyny Man Li Szczepańskiej. Pochodząca z Chin muzyczka, a na stałe zamieszkała z mężem Polakiem i dwiema córkami w Krakowie, pierwszy publiczny koncert wykonała w wieku pięciu lat na jednej z dużych scen w Pekinie. Jest laureatką światowych konkursów, a także finalistką XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina.

Tego samego wieczoru publiczność usłyszy brzmienie tradycyjnych chińskich instrumentów - guzheng, erhu, hulusi. Zagra na nich Anna Krysztofiak związana z Filharmonią Łódzką.

W ocenie Joanny Wardęgi coraz więcej Polaków interesuje się Chinami. Można to tłumaczyć względami kulturowymi i ekonomicznymi. "Nie zapominajmy, że chińskie kino od lat cieszy się popularnością. Samo zaś państwo jest gospodarczą potęgą. Na polskim rynku nie brak produktów z tego kraju, a i polskie firmy coraz intensywniej promują się na Dalekim Wschodzie" - powiedziała PAP dyrektor.

W Instytucie Konfucjusza na kursy języka chińskiego uczęszcza ok. 170 osób, w krakowskich szkołach lektorzy z Instytutu uczą ok. 160 osób. W Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ na kierunku studia azjatyckie z językiem chińskim studiuje ok. 200 osób, a kilkadziesiąt w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera.

Instytut Konfucjusza w Krakowie, czyli Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, działa od 2006 r. Organizuje kursy języka chińskiego, szkolenia dla firm na temat różnic międzykulturowych, popularyzuje kulturę Państwa Środka. Instytut - jak zapewniła dyrektor - jest monopolistą w Małopolsce pod względem liczby i jakości kursów chińskiego. (PAP)

bko/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)