Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Intercity: dodatkowe wagony na Wszystkich Świętych

0
Podziel się

PKP Intercity wzmocni dodatkowymi wagonami ponad 300 składów pomiędzy
czwartkiem 30 października a wtorkiem 5 listopada br. - poinformował prezes spółki Janusz
Malinowski.

bEpDfhYR

PKP Intercity wzmocni dodatkowymi wagonami ponad 300 składów pomiędzy czwartkiem 30 października a wtorkiem 5 listopada br. - poinformował prezes spółki Janusz Malinowski.

Prezes PKP Intercity wziął udział w Szczecinie w prezentacji zmodernizowanych wagonów obsługujących linię Szczecin-Przemyśl.

Jak mówił PAP prezes, PKP Intercity jest gotowe na świąteczne podróże w długi weekend. Przewoźnik dołączy dodatkowe wagony do najczęściej wybieranych pociągów. Na dworcach podróżnym mają pomagać dodatkowi informatorzy.

bEpDfhYT

Do pociągów kursujących na najbardziej uczęszczanych trasach zostanie dołączonych około 370 dodatkowych wagonów. Dla podróżnych oznacza to ponad 20˙tys. dodatkowych miejsc siedzących - podkreślił prezes.

Intercity na bieżąco monitoruje frekwencję w swoich pociągach i tam, gdzie będzie to możliwe, uzupełni składy o kolejne wagony.

Według danych PKP Intercity największym zainteresowaniem podróżnych w najbliższy czwartek i niedzielę cieszą się m.in. pociągi: TLK Korczak relacji Białystok-Kraków; TLK Niemen na trasie Piła-Białystok; TLK Zefir relacji Kraków-Kołobrzeg; TLK Solina pomiędzy Bydgoszczą Przemyślem.

Na 18 największych dworcach w Polsce (m.in. Szczecin, Wrocław, Olsztyn, Łódź Kaliska i Widzew, Poznań, Gdańsk) od 31 października do 3 listopada pomocą pasażerom służyć będzie 130 mobilnych informatorów. Do ich zadań należeć będzie informowanie pasażerów np. o dogodnej przesiadce, peronie, z którego odjeżdża pociąg czy przechowalni bagażu.

bEpDfhYZ

W okresie świątecznym na tory wyjedzie 68 zmodernizowanych wagonów, które obsługują już trasę kolejową z Przemyśla do Szczecina. We wtorek odnowione składy prezentowano na szczecińskim Dworcu Głównym.

Jak informował Malinowski, PKP Intercity prowadzi obecnie największy w historii spółki projekt modernizacji i zakupu taboru za ponad 5,5 mld zł. Jednym z jego elementów jest odnowa taboru dla linii Przemyśl-Rzeszów-Kraków-Katowice-Wrocław-Poznań-Szczecin.

Zmodernizowane wagony mogą jechać z prędkością 160 km/h, co po zakończeniu modernizacji pozwoli skrócić czas przejazdu z Przemyśla do Szczecina o prawie cztery godziny z 15 do 10,5 godziny.

Docelowo dla tej relacji PKP Intercity wprowadzi 218 zmodernizowanych wagonów - wyposażonych w klimatyzację, urządzenia do wzmacniania sygnału telefonii komórkowej, nowoczesne toalety. Wagony będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, podróżnych z dziećmi oraz do przewozu rowerów.

bEpDfhZa

Modernizacja oddanych już do użytku wagonów kosztowała 178,6 mln zł; inwestycja została dofinansowana z budżetu UE kwotą 60,3 mln zł.

Łączna wartość projektu, którego zakończenie planowane jest na 2015 rok, wynosi 602 mln zł, z dofinansowaniem z budżetu UE w wysokości 232 mln zł. (PAP)

epr/ mki/ jbr/

bEpDfhZu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)