Notowania

wiadomości
12.07.2012 09:10

International Jazz Star Group zagra w sobotę na warszawskiej Starówce

International Jazz Star Group - zespół złożony z muzyków polskich, amerykańskich i rumuńskich - wystąpi w sobotę w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Plenerowego Jazz na Starówce.

Podziel się
Dodaj komentarz

*International Jazz Star Group - zespół złożony z muzyków polskich, amerykańskich i rumuńskich - wystąpi w sobotę w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Plenerowego Jazz na Starówce. *

International Jazz Star Group to nowy projekt polskiego flecisty Krzysztofa Popka z udziałem muzyków z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. "Muzyka zespołu oparta jest na elementach etnicznych, nowoczesnym bopie, free jazzie i groovowej pulsacji" - opisuje muzykę grupy Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, rzecznik prasowy festiwalu Jazz na Starówce.

Formację International Jazz Star Group tworzą: Krzysztof Popek, jeden z czołowych polskich flecistów, kompozytor, lider formacji Young Power. Współpracował z Tomaszem Stańko i Michałem Urbaniakiem. W 1996 roku kwintet Popka wydał płytę "Letters and Leaves", która została nominowana do nagrody Fryderyka oraz zdobyła drugie miejsce w konkursie na płytę roku magazynu "Jazz Forum".

W 2005 roku nagrał album "House of Jade", w towarzystwie amerykańskich muzyków: Victora Lewisa, Davida Friesena, Randy'ego Portera, a rok później krążek "You Are In My Heart", na którym Popka wspomagają m.in. Joe LaBarbera, David Friesen, Randy Porter i Piotr Wojtasik. Aktualnie flecista występuje z International Quintet i koncertuje na największych europejskich festiwalach jazzowych. W 1997 roku wystąpił ze swoich kwintetem w Bonn podczas uroczystości przystąpienia Polski do NATO.

Piotr Wojtasik - jeden z czołowych polskich trębaczy. Współpracował m.in. z Leszkiem Możdżerem, Davem Liebmanem i Piotrem Baronem. Na swoim koncie muzyk ma już osiem autorskich albumów. Ponadto brał udział w nagrywaniu płyt takich artystów jak m.in. Krzysztof Popek, Lora Szafran i zespół Kobranocka. W 2008 roku otrzymał Fryderyka dla muzyka jazzowego roku i autora najlepszej jazzowej płyty (za album "Circle").

Saksofonista Nicolas Simion jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie i współtwórcą (wraz z pianistą Mirczą Tiberianem i saksofonistą Danem Mindrila) grupy "OPUS 4". Występował z takimi muzykami jak Archie Shepp, Tomasz Stańko, Lee Konitz i Jim Pepper. W swojej grze łączy wpływy muzyki etnicznej z nowoczesnym jazzem, funky i improwizacją.

George Cables jest jednym z ważniejszych nowojorskich pianistów lat 80. Już podczas studiów w Mannes Collage, 18-letni wówczas pianista współzałożył zespół Jazz Samaritans, w którym występował u boku Billy'ego Cobhama i Steve'a Grossmana. Cables dał się poznać jazzowej publiczności w 1969 roku podczas występów z Sonnym Rollinsem, Joe Hendersonem i w zespole Jazz Messengers Arta Blakeya. Współpracował z takimi muzykami jak Dizzy Gillespie, Sarah Vaughan, Joe Henderson i Dexter Gordon. Jest również znany jako ulubiony pianista saksofonisty Arta Peppera. Ma na swoim koncie ponad 20 płyt.

Cameron Brown to amerykański kontrabasista, najlepiej znany z pracy w Don Pullen/George Adams Quartet. Zaczął grać na kontrabasie na studenckich potańcówkach a pod koniec lat 60., podczas studiów w Europie, grał z Donaldem Byrdem, Bookerem Ervinem, Donem Cherry i Archiem Sheppem. W latach 80. został członkiem kwartetu Dona Pullena i George'a Adamsa. W tym samym czasie występował w Jazz Messengers Arta Blakeya.

Victor Lewist to amerykański perkusista, mający na swoim koncie występy z Artem Farmerem, Dexterem Gordonem, Davidem Sanbornem i Stanem Getzem. Współpracuje z grupą Horizon.

Koncerty festiwalu Jazz na Starówce odbywać się będą w każdą sobotę do 25 sierpnia. (PAP)

pj/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz