Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Internetowy spis informacji o więźniach Auschwitz poszerzony
Biała (PAP) - O 281 tysięcy wpisów został wzbogacony spis informacji o więźniach zarejestrowanych w niemieckim obozie Auschwitz, który jest dostępny na internetowej stronie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obecnie spis obejmuje około 180 tysięcy pojedynczych nazwisk więźniów - poinformował w piątek Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum.

Bartyzel dodał, że zbiór danych o osadzonych w obozie przygotowywany jest od 1991 roku w oparciu o oryginalne dokumenty SS. "Na stronie muzeum dotychczas dostępne były informacje o więźniach Auschwitz pochodzące z zachowanych Ksiąg Zgonów oraz Ksiąg Ewidencyjnych Zigeunerfamilienlager (tak zwanego cygańskiego obozu rodzinnego), a także z opracowanych przez historyków muzeum +Ksiąg Pamięci+. Teraz spis został uzupełniony o informacje z 70 innych zespołów oryginalnej dokumentacji SS. W kolejnych latach całość wzbogacona będzie o wyniki analizy kolejnych dokumentów" - powiedział Bartosz Bartyzel.


Kierownik muzealnego repozytorium cyfrowego Krzysztof Antończyk powiedział, że w dostępnej na stronie internetowej bazie zgromadzono informacje o około 180 tysiącach zarejestrowanych w Auschwitz więźniach, zapisanych w 437 tysiącach rekordów, czyli pojedynczych wpisów do bazy danych.

"Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że liczba rekordów nie jest tożsama z liczbą więźniów, których w obozie zarejestrowano nieco ponad 400 tysięcy. Nazwiska wielu więźniów powtarzają się - także ze zmienioną pisownią - w różnych zespołach dokumentacji. Często mamy także do czynienia z niekompletnymi dokumentami. Cały czas trwa weryfikacja wszystkich dostępnych danych o ludziach osadzonych w obozie" - wyjaśnił Antończyk.

Bartosz Bartyzel z biura prasowego muzeum dodał, że zbiór dostępny w internecie nie zawiera nazwisk większości deportowanych do Auschwitz Żydów, którzy skierowani zostali do obozu w masowych transportach, wyselekcjonowani na śmierć i zgładzeni zaraz po przyjeździe w komorach gazowych. Po tych mężczyznach, kobietach i dzieciach, największej grupie ofiar Auschwitz, nie ma w archiwaliach sporządzonych przez SS żadnego indywidualnego śladu.

"Zebranie wszystkich nazwisk osób deportowanych do Auschwitz prawdopodobnie nigdy nie będzie możliwe, gdyż w archiwum znajduje się jedynie około 10 procent oryginalnie sporządzonej dokumentacji SS. Reszta została zniszczona przed wyzwoleniem obozu na polecenie SS" ? dodał muzealnego repozytorium cyfrowego Krzysztof Antończyk.

Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku. KL Auschwitz II - Birkenau, powstał dwa lata później. Stał się przede wszystkim miejscem masowej zagłady Żydów. W kompleksie Auschwitz istniała także sieć ponad 40 podobozów. Niemcy zgładzili w Auschwitz ponad 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II - Birkenau.(PAP)

szf/ abe/ jbr/

internet, spis, informacje, poszerzenie, więźniowie, strona, auschwitz, internetowych
PAP
INFORMACJA
Zamieszczone na stronach internetowych portalu Money.pl materiały sygnowane skrótem PAP stanowią element Serwisu Informacyjnego PAP będącego bazą danych, której producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa SA z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Money.pl na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP SA zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.