Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Mali. Obama wspiera Hollande'a

0
Podziel się:

Prezydent USA Barack Obama popiera działania przywódcy Francji Francois Hollande'a ws. interwencji w Mali.

Interwencja w Mali. Obama wspiera Hollande'a
(The U.S. Army/CC/Flickr)
bETuXVrF

Prezydent USA Barack Obama popiera działania przywódcy Francji Francois Hollande'a ws. interwencji w Mali.

W rozmowie telefonicznej Amerykanin uznał, iż docenia to, że Hollande _ stanął na czele międzynarodowej akcji zmierzającej do usunięcia terrorystów z Mali _ - podał w komunikacie Biały Dom.

_ Obaj przywódcy podkreślili konieczność szybkiego ustanowienia prowadzonej w Mali przez państwa Afryki międzynarodowej misji wsparcia, jak i to, jak ważne jest, aby rząd przejściowy Mali wytyczył plan polityczny, który doprowadzi do wyborów i przywrócenia systemu demokratycznego _ - precyzował komunikat.

bETuXVrH

Prezydenci potępili też atak terrorystyczny w Algierii. W ubiegłym tygodniu w wyniku kryzysu wywołanego przez islamistów, którzy wzięli kilkuset zakładników w algierskim kompleksie gazowym In Amenas, zginęło 37 uprowadzonych cudzoziemców, Algierczyk oraz 29 porywaczy. Zamachowcy domagali się wycofania francuskich sił z Mali.

W piątek żołnierze francuscy i malijska armia rządowa odbiła Hombori, miasto położone na drodze do Gao - bastionu islamistów na północy Mali. Francuskie lotnictwo w pobliżu Gao zbombardowało pozycje rebeliantów, ich zapasy paliwa i składy amunicji.

Pojawiły się jednak doniesienia, że islamiści w mieście Tassiga wysadzili most łączący wschodnią część Mali z Nigrem. To miejsce, gdzie siły międzynarodowe planowały otworzyć front, a żołnierze z Nigru i Czadu mieli przekroczyć w tym miejscu granicę.

W piątek Unia Afrykańska (UA) wystąpiła do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zaaprobowanie natychmiastowego wsparcia logistycznego w celu szybkiego rozmieszczenia liczących 6 tys. żołnierzy sił.

bETuXVrN

UA zarekomendowała ponadto rozmieszczenie obserwatorów, mających monitorować sytuację dotyczącą praw człowieka w regionach, które powróciły pod kontrolę władz Mali. Organizacje ochrony praw człowieka zarzucały wojsku popełnianie poważnych wykroczeń.

W inwazji w Mali uczestniczy około 2 tys. żołnierzy francuskich oraz ponad tysiąc żołnierzy z krajów Afryki Zachodniej i Czadu. W najbliższych tygodniach ich liczba ma wzrosnąć do ponad 5 tysięcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta interwencja kosztowała 30 milionów euro Interwencja wojsk francuskich w Mali, wspierająca armię malijską w ofensywie przeciwko islamistom, w ciągu trzynastu dni kosztowała około 30 mln euro
Francuskie myśliwce bombardują Mali Do stolicy Mali Bamako skierowano również 400 żołnierzy jednostek lądowych.
bETuXVsi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)