Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interwencja w Syrii. ONZ jest "zakładnikiem" Rosji

0
Podziel się:

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu.

Interwencja w Syrii. ONZ jest "zakładnikiem" Rosji
(FlashStef/CC/Flickr)
bEJiVsJN

Zdaniem ambasador USA przy ONZ Samanthy Power winna jest temu struktura Rady Bezpieczeństwa, w której jedno państwo spośród pięciu stałych członków (Rosja, Chiny, USA, Francja i Wielka Brytania) może zawetować przyjęcie rezolucji.

Jak dotąd Rosja zawetowała trzy przedłożone przez kraje zachodnie projekty rezolucji mające na celu wywarcie presji na prezydenta Syrii Baszara el-Asada podczas trwającej 2,5 roku wojny domowej w Syrii.

_ - System chroni prerogatywy Rosji, będącej protektorem reżimu, który zuchwale przeprowadził (w Damaszku) największy na świecie atak chemiczny od ćwierćwiecza, właśnie wtedy, gdy inspektorzy ONZ ds. broni chemicznej byli po drugiej stronie miasta _ - powiedziała Powers, dodając, że Moskwa uchyla się od odpowiedzialności przed wspólnotą międzynarodową.

bEJiVsJP

Według Powers nie ma sposobu na przeforsowanie rezolucji RB ONZ w sprawie militarnej odpowiedzi na użycie broni chemicznej przez syryjski reżim.

Powers dodała, że nie ma powodów do optymizmu w sprawie postawy Rosji w kwestii syryjskiego konfliktu. Powiedziała też dziennikarzom, że USA przekazują krajom członkowskim ONZ zdobyte przez amerykański wywiad informacje na temat ataku chemicznego z 21 sierpnia, o który Waszyngton obwinia siły wierne Asadowi.

Rosja jest głównym dostawcą broni do Syrii i najpotężniejszym dyplomatycznym sojusznikiem władz w Damaszku. Moskwa utrzymuje, że atak gazowy pod Damaszkiem mogli przeprowadzić syryjscy rebelianci, by sprowokować zagraniczną interwencję.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
Rosja atakuje USA. Chodzi o wojnę domową W zamachu bombowym z użyciem samochodu pułapki zginęły w stolicy tego kraju minimum 53 osoby.
Szef syryjskiej dyplomacji jedzie do Rosji Walid el-Mualim spotka się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podało MSZ Rosji.
bEJiVsKq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)