Notowania

interwencja w syrii
05.09.2013 17:10

Interwencja w Syrii za wcześnie! UE wzywa inspektorów

UE wzywa inspektorów ONZ do szybkiego ujawnienia wyniku ich badań dotyczących użycia broni chemicznej w Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Inspektorzy ONZ powinni pilnie udostępnić swe ekspertyzy, aby wspólnota międzynarodowa mogła podjąć decyzję dotyczącą tego, jak należy zareagować na domniemane użycie gazów bojowych przez syryjski reżim przeciw powstańcom - uważa przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, który wraz przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso rozmawiał z dziennikarzami podczas szczytu G20 w Petersburgu.

Przewodniczący Rady Europejskiej powiedział też, że wierzy informacjom wywiadów kilku krajów, z których wynika, iż to reżim prezydenta Baszara el-Asada użył broni przeciw syryjskim powstańcom.

_ Wszystko zdaje się wskazywać na to, że syryjskie siły (rządowe) są odpowiedzialne (za atak), ponieważ to one dysponują taką bronią _ - powiedział.

Van Rompuy dodał _ w niezwykle mocnych słowach _ - jak pisze AP - że atak chemiczny, do którego doszło 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku _ był rażącym pogwałceniem międzynarodowego prawa i zbrodnią przeciw ludzkości _. Ofiarą gazów neurotoksycznych padło wówczas blisko 1500 osób.

Rompuy zastrzegł jednak, że jest za wcześnie na militarną reakcję na takie posunięcie Damaszku, choć USA i Francja przygotowują się już do ewentualnej zbrojnej interwencji w Syrii.

- _ Kryzys w Syrii powinien być rozwiązany pod auspicjami ONZ. Nie może być rozwiązania militarnego, tylko polityczne _ - powiedział Rompuy, dodając, że UE pracuje nad wspólnym oświadczeniem dotyczącym ewentualnej interwencji w Syrii. Zaprzeczył też informacjom o głębokich podziałach między krajami unijnymi w tej kwestii.

Rompuy nalega na wypracowanie politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu _ tak szybko jak to możliwe _. Szef RE zapowiedział też, że w środę wieczorem, podczas szczytu G20, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformuje przywódców państw o rozwoju sytuacji w Syrii. Wyraził nadzieję, że Ban ujawni już jakieś wyniki badań ekspertów ONZ.

Barroso wezwał wspólnotę międzynarodową do wypracowania porozumienia w sprawie rozwiązania syryjskiego konfliktu i zakończenia toczącej się tam wojny domowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ban Ki Mun: Trzeba dać szansę dyplomacji Zdaniem sekretarza generalnego ONZ z decyzją w sprawie ewentualnej interwencji należy poczekać do wyników śledztwa ONZ.
Ten atak spowoduje katastrofę nuklearną? Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej jest gotowa sporządzić analizę poziomu ryzyka w przypadku ataku Stanów Zjednoczonych na instalacje atomowe w Syrii.
Gorące debaty w sprawie Syrii. Negocjacje trwają Wysłannik ONZ do Syrii Lakhdar Brahimi jest w drodze do Moskwy a do Damaszku przyleciała szefowa pomocy humanitarnej ONZ.
Tagi: interwencja w syrii, onz, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz