Notowania

wiadomości
30.08.2011 15:04

IPN przygotował lekcję brajlem o "Solidarności"

"Solidarność - narodziny legendy" to tytuł lekcji, którą IPN przygotował na nowy rok szkolny z myślą o niewidomych lub słabo widzących uczniach. Lekcja, m.in. z fragmentami dokumentów KC PZPR, napisana jest drukiem powiększoną czcionką i alfabetem Braille'a.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Solidarność - narodziny legendy" to tytuł lekcji, którą IPN przygotował na nowy rok szkolny z myślą o niewidomych lub słabo widzących uczniach. Lekcja, m.in. z fragmentami dokumentów KC PZPR, napisana jest drukiem powiększoną czcionką i alfabetem Braille'a.

"Edukacja to fundamentalna działalność Instytutu Pamięci Narodowej" - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński, przedstawiając we wtorek ofertę edukacyjną instytutu na rok szkolny 2011/2012. Podkreślił, że w każdym miesiącu pion edukacyjny IPN organizuje średnio ok. 100 przedsięwzięć mających na celu upowszechnianie wiedzy o dziejach Polski w XX w. "Niewiele osób wie, że dysponujemy bardzo szeroką ofertą skierowaną do szkół, uczniów i nauczycieli" - powiedział Kamiński, który weźmie udział w inauguracji roku szkolnego w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie (woj. pomorskie).

Podczas prezentacji oferty edukacyjnej prezes IPN przedstawił m.in. materiał edukacyjny pt. "Solidarność - narodziny legendy" o początkach działalności NSZZ "Solidarność". Druk powiększoną czcionką i alfabetem Braille'a umożliwia wykorzystanie materiału na zajęciach z uczniami niewidzącymi i słabo widzącymi. "To bardzo profesjonalny materiał nie tylko pod względem zawartości merytorycznej i historycznej, ale przede wszystkim pod względem opracowania i dostosowania do potrzeb uczniów" - ocenił Kamiński, dodając, że nie jest to pierwszy tego typu materiał adresowany do uczniów z dysfunkcjami.

IPN, jak informowała wcześniej PAP, przygotował także materiały edukacyjne dla uczniów niesłyszących. Na płycie "Historia w filmie" umieszczono fragmenty filmów o najnowszej historii Polski, które zawierają napisy. Dla osób niewidomych zamieszczono audiodeskrypcję, czyli dodatkową ścieżkę dźwiękową, opisującą najważniejsze elementy obrazu filmowego, takie jak: scenografia, gra aktorów, kostiumy czy koloryt.

IPN podkreśla, że jego oferta edukacyjna skierowana jest nie tylko do uczniów i nauczycieli, ale także miłośników historii najnowszej. Jak informuje, w ofercie są propozycje dla zawodowych historyków (konferencje naukowe, publikacje monograficzne, edycje dokumentów), pasjonatów historii (publikacje popularnonaukowe, prelekcje, wykłady) jak i szerokiego grona osób interesujących się historią sporadycznie (imprezy z okazji rocznic historycznych, wystawy, gry planszowe).

Wśród propozycji IPN jest projekt "Kamienie pamięci - historie żołnierzy wyklętych", którego celem jest utrwalanie sylwetek tych żołnierzy, którzy po 1945 r. przeciwstawiali się sowietyzacji Polski. Uczniowie będą musieli zebrać informacje o konkretnej osobie zaangażowanej w działania podziemia niepodległościowego w latach 1944/45-1956 oraz zgromadzić wszelkie "ślady pamięci" pozostałe po tej postaci. Młodzież realizująca projekt powinna opracować atrakcyjny sposób prezentacji postaci. Powstałe prace - portrety żołnierzy wyklętych - zostaną umieszczone na portalu internetowym IPN i utworzą wirtualną mapę pamięci.

W roku szkolnym 2011/2012 do szkół trafi kolejne wydanie popularnego opracowania historii Polski "Od niepodległości do niepodległości". Informacje na temat dystrybucji ukażą się w najbliższych dniach na stronie IPN. Ukaże się także nowa teka edukacyjna - "Z Solidarnością do wolności", poświęcona NSZZ "Solidarność" i zawierająca eseje i teksty historyków, wybór dokumentów i fragmenty filmów. Teka zostanie nieodpłatnie przekazana szkołom ponadgimnazjalnym.

Inną propozycją jest projekt pt. "Co kryją archiwa IPN?", który jest lekcją archiwalną dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z wykorzystaniem wybranych dokumentów z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. Z kolei projekt "Opowiem ci o wolnej Polsce - spotkania ze świadkami historii" ma na celu zainteresować młodzież najnowszą historią Polski poprzez spotkania z świadkami historii. Pozostałe propozycje IPN to m.in. projekt "O tym nie można zapomnieć... - spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrueck", akcja społeczno-edukacyjna "A teraz opowiem wam, jak to było naprawdę... Nauczyciele prawdziwej historii", konkursy "W kalejdoskopie pamięci" i "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy...", przegląd filmowy "Echa Katynia", wystawy, gry i portale edukacyjne.(PAP)

nno/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz