Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IPN wystąpił o pomoc prawną do Rosjan ws. obławy augustowskiej

0
Podziel się:

Pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku skierował w czwartek do strony
rosyjskiej kolejny wniosek o pomoc prawną w sprawie tzw. obławy augustowskiej, czyli
niewyjaśnionego dotąd mordu w lipcu 1945 roku na ok. 600 działaczach podziemia niepodległościowego.

Pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku skierował w czwartek do strony rosyjskiej kolejny wniosek o pomoc prawną w sprawie tzw. obławy augustowskiej, czyli niewyjaśnionego dotąd mordu w lipcu 1945 roku na ok. 600 działaczach podziemia niepodległościowego.

Białostoccy prokuratorzy IPN od kilku lat prowadzą śledztwo dotyczące obławy augustowskiej. Historycy uważają zdarzenia z lipca 1945 roku na Suwalszczyźnie za największą po II wojnie światowej niewyjaśnioną dotąd zbrodnię dokonaną na Polakach. Nie wiadomo, gdzie ofiary były wywiezione, ani gdzie spoczywają ich zwłoki.

Kilka miesięcy temu nadzieja na wyjaśnienie zbrodni pojawiła się za sprawą informacji podanych przez rosyjskiego historyka Nikitę Pietrowa, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia "Memoriał", dokumentującego zbrodnie stalinowskie. Okazało się, że dotarł on do nieznanych dotychczas dokumentów dotyczących obławy i informacje o tym opublikował w swojej książce.

W październiku Pietrow był w Polsce, spotkał się m.in. z rodzinami ofiar obławy. Został też wówczas przesłuchany w śledztwie IPN dotyczącym tej sprawy.

Jak poinformował w przekazanym PAP komunikacie prasowym naczelnik pionu śledczego IPN w Białymstoku, prokurator Zbigniew Kulikowski, wniosek do strony rosyjskiej to wniosek uzupełniający, skierowany do Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej za pośrednictwem polskiej Prokuratury Generalnej. W tym wniosku prokuratorzy IPN proszą o nadesłanie do akt śledztwa urzędowego odpisu szyfrotelegramu, w którym jest mowa o ilości broni zabranej żołnierzom podziemia zatrzymanym w obławie, a także o zatrzymaniu dowódcy Szymona Krupińskiego, który jest na liście osób zaginionych w obławie.

Prokuratorzy IPN wskazują też, w jakim konkretnie zespole archiwalnym ten dokument jest przechowywany. Oprócz tego proszą stronę rosyjską o nadesłanie m.in. urzędowych odpisów materiałów z wszczętych i przeprowadzonych śledztw wobec osób zatrzymanych podczas obławy augustowskiej.

Prokurator Kulikowski poinformował też, że do dzisiaj strona rosyjska nie odpowiedziała na wniosek o pomoc prawną z czerwca tego roku, w którym była prośba o nadesłanie urzędowego odpisu innego szyfrotelegramu, w którym była informacja o planowanej likwidacji blisko 600 osób, zatrzymanych w rejonie Puszczy Augustowskiej. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

rof/ kow/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)