Notowania

wiadomości
25.04.2013 13:26

Ipsos: niewielki wzrost optymizmu Polaków w kwietniu

Wiosna przyniosła niewielką poprawę nastrojów konsumenckich. Kwietniowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował niewielki wzrost, osiągając poziom 77,35 pkt. - wynika z badania Ipsos.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Wiosna przyniosła niewielką poprawę nastrojów konsumenckich. Kwietniowy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów (WOK) zanotował niewielki wzrost, osiągając poziom 77,35 pkt. - wynika z badania Ipsos. *

W kwietniowym pomiarze realizowanym przez Ipsos, wszystkie składowe Wskaźnika Optymizmu Konsumentów - prócz wskaźnika oceny klimatu gospodarczego - uległy nieznacznej poprawie.

"Ocena Klimatu Gospodarczego w stosunku do poprzedniego miesiąca pogorszyła się o 1,29 pkt(uzyskując wynik 59,84 pkt), a wskaźnik bieżący, odnoszący się zarówno do oceny obecnej sytuacji krajowej gospodarki, jak i sytuacji materialnej gospodarstw domowych wzrósł o 0,4 pkt (osiągając poziom 63,06 pkt)" - napisano w komunikacie.

Według Ipsos nieco mniej Polaków twierdzi, że sprawy Polski zmierzają w złym kierunku: w marcu takie obawy sygnalizowało 74 proc. respondentów, natomiast w kwietniu - 72 proc. Co piąty respondent twierdzi, że sprawy naszego kraju zmierzają w dobrym kierunku, bez zmian w stosunku do poprzedniego pomiaru.

"Wzrósł odsetek Polaków uważających, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy bezrobocie będzie spadać. W marcowym pomiarze tego zadnia było 6 proc. z nas, podczas gdy w kwietniu odsetek wyniósł 9 proc." - czytamy.

Z badania wynika, że poprawie uległ wymiar skłonności do zakupów, uzyskując wynik 89 pkt (różnica w porównaniu do zeszłego miesiąca wyniosła 4,5 pkt). "Zwiększył się odsetek Polaków uważających, że obecnie jest dobry moment na kupowanie dóbr trwałego użytku. Zmniejszył się też odsetek osób twierdzących, że w obecnej sytuacji warto odkładać pieniądze - w marcu br. taką opinie wyrażało 65 proc. respondentów, podczas gdy w kwietniu już 60 proc." - napisano.

Według badania, wskaźnik oczekiwań względem przyszłości, w stosunku do poprzedniego miesiąca nie uległ istotnej zmianie (wzrost zaledwie o 0,35 pkt).

"Nieco mniej z nas przewiduje pogorszenie sytuacji materialnej domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. W marcu pogorszenia obawiało się 17 proc. Polaków, podczas gdy w kwietniu 15 proc." - przekazano w komunikacie.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 11 - 19 kwietnia 2013 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1011 Polaków, którzy ukończyli 15 lat. (PAP)

aop/ drag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz