Notowania

irak
05.02.2010 17:53

Irak: 40 zabitych w zamachach w Karbali

# większa liczba ofiar śmiertelnych i rannych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba ofiar śmiertelnych i rannych #

05.02. Karbala (PAP/Reuters) - Co najmniej 40 ludzi zginęło, a 145 zostało rannych w zamachach bombowych w Karbali, w środkowym Iraku, gdzie w piątek zgromadziły się na uroczystościach religijnych setki tysięcy szyitów.

Według źródeł szpitalnych, na które powołuje się Reuters, doszło do wybuchu dwóch samochodów pułapek. Do szpitala al-Husajn w Karbali przywieziono 40 ciał, część z nich nie można zidentyfikować - powiedział miejscowy lekarz Mehdi al-Fatlawi.

Według policji bomby wybuchły we wschodniej części Karbali, położonej 80 km na południe od Bagdadu.

Corocznie na święto Arbain, kończące 40-dniową żałobę po imamie Husajnie, wnuku Mahometa, przybywają do tego świętego dla szyitów miasta pielgrzymi z całego Iraku i z zagranicy. Arbain Husajni upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Jest to jedno z najważniejszych szyickich świąt.

Do ochrony pielgrzymów władze Iraku wysyłają tysiące żołnierzy i policjantów, jednak sunnickim ekstremistom, którzy uważają szyitów za odszczepieńców, i tak udaje się przeprowadzić zamachy. W środę w wybuchu bomby pod Karbalą zginęło co najmniej 20 pielgrzymów, a 110 zostało rannych.

Na 7 marca zaplanowano w Iraku wybory parlamentarne. Obserwatorzy ostrzegają, że w okresie przedwyborczym działalność terrorystyczną mogą nasilić fundamentalistyczne ugrupowania sunnickie, odrzucające wybory. (PAP)

jo/ mmp/ ap/

5615943 arch.

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz