Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Baas odrzuca pojednanie proponowane przez premiera Malikiego

0
Podziel się

Zdelegalizowana partia Baas, która
rządziła w Iraku w okresie dyktatury Saddama Husajna, odrzuciła we
wtorek propozycję pojednania, jaką złożył premier Iraku Nuri al-
Maliki.

bEgskcwR

Zdelegalizowana partia Baas, która rządziła w Iraku w okresie dyktatury Saddama Husajna, odrzuciła we wtorek propozycję pojednania, jaką złożył premier Iraku Nuri al- Maliki.

"Baas i jej ludzie odmawiają (...) spotkania, dialogu i zgody z kolaborantami, szpiegami i zdrajcami" - głosi komunikat zamieszczony na stronach internetowych partii, formalnie rozwiązanej w 2003 roku.

Na czele ugrupowania stoi Ezzat al-Duri - osobistość numer 2 w reżimie Saddama Husajna. "Ci, którzy chcą pojednania, (...) powinni uznać, że narodowy opór to jedyna droga do wyzwolenia"; powinni oni "anulować proces polityczny podjęty na korzyść okupacji" - głosi komunikat.

bEgskcwT

Baas domaga się również, by rząd "definitywnie anulował ustawę" rozwiązującą partię i "przyznał rekompensaty osobom poszkodowanym".

Należy "oddać (pod sąd) kolaborantów, szpiegów i zdrajców" - domaga się partia.

W zeszłym tygodniu premier Maliki zaapelował o wybaczenie dawnym sojusznikom zdominowanego przez sunnitów rządu Saddama Husajna i wezwał do pojednania.

"Musimy pojednać się z tymi, którzy popełnili błędy, którzy byli związani w tych trudnych czasach ze stroną minionego reżimu. Dziś znów są synami Iraku - mówił Maliki. - Pojednamy się (...) pod warunkiem, że przyjdą do nas i odwrócą ciemną kartę historii Iraku. Co się stało, to się nie odstanie".

bEgskcwZ

Wezwanie pojawiło się w pięć tygodni po styczniowych wyborach lokalnych, w których sprzymierzeńcy Malikiego, szyici i członkowie irackiej opozycji za czasów Saddama, przejęli władzę w środkowym i południowym Iraku.

Wielu członków partii Baas to sunniccy Arabowie, którzy czują się szykanowani przez rząd Malikiego.

Po inwazji amerykańskiej na Irak w 2003 roku jednym z pierwszych dekretów cywilnego administratora kraju Paula Bremera było rozwiązanie Baas. Wielu członków tej partii zostało zabitych przez "szwadrony śmierci", a jej kierownictwo wykluczono ze służby cywilnej i odmówiono im prawa do udziału w wyborach.

Obecnie wielu wysokich przedstawicieli Baas, jak były wicepremier Tarik Aziz, jest sądzonych za swoje działania za czasów dyktatury Saddama.

bEgskcxa

Ezzat al-Duri był prawą ręką dyktatora i jednym z najokrutniejszych wykonawców jego woli. Przewodniczył specjalnym trybunałom, które sądziły przeciwników i wydawały wyroki śmierci. Niekiedy sam zabijał skazanych. (PAP)

klm/ ap/

1466 1934 arch.

bEgskcxu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)