Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Dożywocie dla jednego z zabójców Brytyjki Margaret Hassan

0
Podziel się

Ali Lutfi Jassar, porywacz i zabójca
Margaret Hassan, Irlandki z brytyjskim paszportem, został skazany
we wtorek przez sąd w Bagdadzie na dożywotnie więzienie.

bEgTxPlx

Ali Lutfi Jassar, porywacz i zabójca Margaret Hassan, Irlandki z brytyjskim paszportem, został skazany we wtorek przez sąd w Bagdadzie na dożywotnie więzienie.

"Zgodnie z antyterrorystycznym prawem Ali Lufti Jassar został skazany na dożywocie za udział w porwaniu i zabiciu Margaret Hassan i za próbę szantażowania jej rodziny. Jego rola w zabójstwie została udowodniona" - powiedział sędzia Assad al- Mussawi.

52-letnia szefowa australijskiego oddziału misji humanitarnej organizacji Care International w Bagdadzie została porwana w Iraku w październiku 2004 roku. Mieszkała w tym kraju od ponad 30 lat i miała męża Irakijczyka.

bEgTxPlz

W kilka dni po porwaniu telewizja Al-Dżazira pokazała apel porwanej do ówczesnego premiera Tony'ego Blaira o wycofanie z Iraku wojsk brytyjskich. Została zabita przez porywaczy miesiąc później. Jej ciała do tej pory nie odnaleziono.

W czerwcu 2006 roku sąd w Bagdadzie skazał już innego Irakijczyka - Mustafę Mohammeda Dżeburiego dożywocie za pomoc w porwaniu Hassan.

Jassar, 25-letni inżynier, został aresztowany 23 maja 2008 roku. Podczas procesu potwierdził, że następnego dnia miał jechać do Dubaju, gdzie znalazł pracę.

Dwaj inni oskarżeni, Kassem Mohammed Fajad i Mohsen Zubaj zostali uniewinnieni z braku dowodów.

bEgTxPlF

Margaret Hassan, z domu Fitzsimons, uzyskała irackie obywatelstwo w 1980 roku, zachowując obywatelstwa irlandzkie i brytyjskie, po wyjściu za mąż za irackiego ekonomistę, którego spotkała w obozie dla uchodźców palestyńskich w Libanie. (PAP)

jo/ kar/

3022 3256

bEgTxPma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)