Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Główny sojusz szyicki udzielił poparcia Malikiemu

0
Podziel się

Sojusz szyickich ruchów politycznych udzielił w piątek
poparcia premierowi Iraku Nuriemu al-Malikiemu, co może przyspieszyć zakończenie trwającego od
siedmiu miesięcy politycznego impasu w tym kraju.

bEgxzPkl

Sojusz szyickich ruchów politycznych udzielił w piątek poparcia premierowi Iraku Nuriemu al-Malikiemu, co może przyspieszyć zakończenie trwającego od siedmiu miesięcy politycznego impasu w tym kraju.

Decyzja oznacza, że szyicka koalicja pod kierownictwem Malikiego jest bliżej zapewnienia sobie wystarczającej liczby miejsc w parlamencie, aby utworzyć rząd. W bloku, który zdecydował się poprzeć Malikiego, jest ugrupowanie radykalnego szyickiego duchownego Muktady as-Sadra. Oznacza to, że antyamerykański ruch sadrystów może zyskać wpływy w nowym rządzie.

Wcześniej przez wielu miesięcy sadryści domagali się ustąpienia Malikiego, zarzucając mu m.in. utrzymywanie bliskich związków z Waszyngtonem.

bEgxzPkn

Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel jednego z ugrupowań wchodzących w skład Sojuszu Narodowego zastrzegł, że decyzja o poparciu to przede wszystkim efekt negocjacji Państwa Prawa Malikiego i sadrystów oraz mniejszych ruchów.

Irak znajdował się w politycznym impasie od wyborów parlamentarnych w marcu. Zwyciężyła w nich minimalnie sunnicka koalicja pod wodzą byłego premiera Ijada Alawiego o nazwie Irakija, która jednak nie uzyskała większości.

Maliki, nie znajdując poparcia niektórych szyickich partnerów, rozpoczął negocjacje z Alawim; jednak w sierpniu Irakija zerwała rozmowy koalicyjne. (PAP)

ksaj/ mc/

bEgxzPkt

7310338 7310342 7310338 arch.

bEgxzPkO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)