Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
22.12.2007 21:40

Irak: Kolejna operacja turecka przeciwko kurdyjskim separatystom

(wypowiedź rzecznika kurdyjskiego, informacja sztabu generalnego)

Podziel się
Dodaj komentarz

*(wypowiedź rzecznika kurdyjskiego, informacja sztabu generalnego) *

22.12.Ankara (PAP/Reuters,AFP,AP,dpa) - Tureckie lotnictwo przeprowadziło w sobotę kolejny nalot na cele kurdyjskich separatystów w północnym Iraku - podała turecka armia na swojej stronie internetowej.

Według kurdyjskich sił bezpieczeństwa w Iraku, rajd nie spowodował żadnych ofiar. "Lotnictwo bombardowało tereny niemal całkowicie opuszczone przez mieszkańców z obawy przed atakami lotniczymi i moździerzowymi ze strony tureckiej" - powiedział Dżabbar Jawer, rzecznik tych sił.

Natomiast turecka armia poinformowała, że jest zbyt wcześnie, by podać bilans operacji.

Jak podkreślono, w sobotę zaatakowane zostały "ważne pozycje organizacji terrorystycznej" - Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Ofensywa przeciwko kurdyjskim separatystom tak w Turcji, jak i w Iraku będzie kontynuowana niezależnie od panujących w górzystym terenie złych warunków pogodowych - ostrzegło tureckie dowództwo.

Nalot trwał ok. pół godziny. Bezpośrednio po nim nastąpił ostrzał z terytoriów Turcji. Nie sprecyzowano, na jaką odległość wleciały tureckie samoloty, ani jakie dokładnie rejony zostały ostrzelane.

Ambasada USA w Ankarze poinformowała, że została powiadomiona o akcji przed jej rozpoczęciem.

To trzecia potwierdzona turecka operacja w północnym Iraku w ciągu tygodnia. 16 grudnia lotnictwo zbombardowało cele w pobliżu masywu Kandil, gdzie ukrywają się bojownicy PKK. W poniedziałek na teren Iraku wkroczył lekko uzbrojony oddział ok. 300 żołnierzy. Nie doszło wówczas do żadnych starć.

Turecki sztab generalny podał w sobotę wieczorem, że w dotychczasowych operacjach musiały zostać "wyeliminowane z walki setki terrorystów" i zapowiedział publikację w przyszłym tygodniu zdjęć z przeprowadzonych akcji.

Waszyngton i Bagdad zwracały się do Ankary, by wstrzymały się z podjęciem operacji w północnym Iraku, obawiając się destabilizacji najspokojniejszego dotąd rejonu tego kraju. (PAP)

ksaj/ ro/

3027 3061 3085 2110 1805

Tagi: irak, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz