Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak: Premier nie przyjął dymisji sunnickich ministrów

0
Podziel się:

Premier Iraku Nuri al-Maliki nie przyjął
w niedzielę rezygnacji sześciu sunnickich ministrów i zapowiada
serię spotkań, mających zapobiec rozpadowi jego rządu.

Premier Iraku Nuri al-Maliki nie przyjął w niedzielę rezygnacji sześciu sunnickich ministrów i zapowiada serię spotkań, mających zapobiec rozpadowi jego rządu.

Główny blok irackich partii sunnickich - Iracki Front Zgody (IAF), który ma 44 deputowanych w 275-miejscowym parlamencie - oświadczył 1 sierpnia, że wychodzi z koalicyjnego rządu.

Front domaga się większego wpływu na sprawy bezpieczeństwa kraju i oskarża szyicką koalicję premiera, że nie konsultuje z nimi kluczowych decyzji. Ponadto blok sunnicki domaga się od premiera rozwiązania milicji oraz uwolnienia zatrzymanych, którym nie postawiono żadnych konkretnych zarzutów.

Maliki rozmawiał w niedzielę z prezydentem Dżalalem Talabanim i wiceprezydentem Adilem Abd al-Mahdim. Zasygnalizował po tych rozmowach, że nie jest gotów przystać na wszystkie żądania bloku sunnickiego. Podkreślił jednak, że dołoży starań, by ministrowie z Frontu powrócili do rządu.

Podczas weekendu z przedstawicielami wszystkich dużych partii irackich rozmawiał telefonicznie prezydent USA George W. Bush, wzywając do znalezienia płaszczyzny porozumienia.

Talabani powiedział dziennikarzom, że omawiał z Malikim "żądania, postawione przez Front i możliwości ich spełnienia". Wyraził nadzieję, że blok sunnicki "zmieni stanowisko".

Za kilka dni przedstawiciele najwyższych władz mają się spotkać na naradzie, poświęconej wyjściu Frontu z koalicji.

Przywódca Frontu Adnan al-Dulajmi podkreślał jednak w niedzielę, że sunniccy ministrowie są zdecydowani odejść z rządu Malikiego, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione.

Wystąpienie sunnitów z rządu prawdopodobnie jeszcze bardziej utrudni Malikiemu uzyskanie poparcia dla kluczowych ustaw, uważanych przez USA za niezbędne do zaangażowania sunnickiej mniejszości w procesy polityczne i ograniczenie przemocy na tle wyznaniowym.

W czerwcu z rządu Malikiego odeszło sześciu szyickich ministrów lojalnych wobec radykalnego duchownego Muktady as-Sadra. W ten sposób protestowali oni przeciw niewyznaczeniu przez rząd terminarza wycofania się amerykańskich wojsk z Iraku.

Wycofaniem swych pięciu ministrów z rządu grozi też świecka partia byłego premiera Ijada Alawiego - Iracka Lista Narodowa - oskarżająca Malikiego o podsycanie nienawiści między szyitami a sunnitami.(PAP)

az/ kar/ 1812 1874

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)