Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irak: Rebelianci związani z Al-Kaidą kontrolują część Ramadi i Faludży

0
Podziel się

Uzbrojeni rebelianci związani z Al-Kaidą przejęli w czwartek kontrolę nad
połową irackiego miasta Faludża, a także nad częścią Ramadi, na zachód od Bagdadu. W regionie od
poniedziałku trwają walki po likwidacji antyrządowego obozu sunnickich demonstrantów.

bEhbiMrp

Uzbrojeni rebelianci związani z Al-Kaidą przejęli w czwartek kontrolę nad połową irackiego miasta Faludża, a także nad częścią Ramadi, na zachód od Bagdadu. W regionie od poniedziałku trwają walki po likwidacji antyrządowego obozu sunnickich demonstrantów.

"Połowa Faludży znajduje się w rękach organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), a inna część pod kontrolą" członków uzbrojonych plemion - poinformowały źródła w MSW.

Ekstremistyczna organizacja jest powiązana z Al-Kaidą.

bEhbiMrr

Według świadków rebelianci utworzyli punkty kontrolne w centrum i na południu Faludży.

Podobna sytuacja jest w Ramadi, położonym nieco na zachód od Faludży, gdzie niektóre sektory są kontrolowane przez ISIL, a inne - przez uzbrojonych członków wspólnot plemiennych. Agencja AFP informuje o dziesiątkach ciężarówek transportujących zaopatrzonych w broń ciężką mężczyzn, skandujących hasła wysławiające Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Rebelianci mieli ze sobą czarne sztandary z wypisanym islamskim wyznaniem wiary. W pobliżu nie było widać członków irackich sił bezpieczeństwa.

W Ramadi wybuchły w poniedziałek walki między iracką armią a zbrojnymi grupami w następstwie rozbicia obozu antyrządowych demonstrantów. Walki rozlały się następnie na Faludżę; zginęło w nich w sumie 14 osób.

Ramadi jest głównym miastem prowincji Anbar, zamieszkanej w większości przez sunnitów, i głównym ośrodkiem protestów przeciwko zdominowanemu przez szyitów rządowi Nuriego al-Malikiego. Społeczność sunnicka oskarża Malikiego o dążenie do zmarginalizowania tej mniejszości. (PAP)

bEhbiMrx

ksaj/ ro/

15404691

bEhbiMrS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)