Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
01.02.2010 18:14

Irak: Samobójczyni zabiła dziesiątki pielgrzymów

Do ataku doszło w czasie, gdy tysiące szyitów szykują się do pielgrzymki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

*Co najmniej 54 osoby zginęły, a 117 zostało rannych, kiedy w poniedziałek kobieta-zamachowiec wmieszała się w grupę szyickich pielgrzymów w północno-wschodnim Bagdadzie i wysadziła się w powietrze. *

Do ataku doszło w czasie, gdy tysiące szyitów szykują się do pielgrzymki do położonej 80 km na południowy zachód od Bagdadu Karbali na obchody święta Arbain Husajni.

_ - Około godz. 11.45 (godz. 9.45 czasu polskiego) kobieta-zamachowiec, która miała na sobie ukryty pas z materiałami wybuchowymi, wysadziła się w powietrze w tłumie pielgrzymów wybierających się do Karbali _ - oświadczył przedstawiciel irackich sił bezpieczeństwa.

Wśród ofiar jest 18 kobiet i 12 dzieci.
Tysiące irackich pielgrzymów, a także z Iranu, Bahrajnu i innych krajów, od początku amerykańskiej inwazji na Irak co roku ignoruje zagrożenie zamachami i odwiedza święte dla szyitów miejsca w tym kraju.

Pielgrzymi napływają do Karbali na obchody zakończenia 40 dni żałoby po imamie Husajnie, wnuku Mahometa. Arbain Husajni upamiętnia przywiezienie odciętej głowy imama z Damaszku na miejsce jego śmierci i pochówku w Karbali. Jest to jedno z najważniejszych szyickich świąt.

Według szyickiej tradycji, imam Husajn zginął śmiercią męczeńską w roku 680 w bitwie pod Karbalą z armią kalifa Jazyda z dynastii Umajjadów. Dzień śmierci Husajna (dziesiąty dzień miesiąca księżycowego muharram - pierwszego miesiąca kalendarza muzułmańskiego) jest najważniejszym świętem szyitów, zwanym Aszurą.

Do ochrony pielgrzymów władze wysyłają tysiące żołnierzy i policjantów, jednak sunnickim ekstremistom, którzy uważają szyitów za odszczepieńców, i tak udaje się przeprowadzić zamachy.

Tagi: irak, zamach, pielgrzymi, ofiary, kobieta, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz