Notowania

wiadomości
16.11.2012 19:00

Irak sugeruje wykorzystanie ropy jako broni, po czym się wycofuje

# Azzawy mówi, że Bagdad nie wystąpi z żadną konkretną propozycją na obradach Ligi Arabskiej #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Azzawy mówi, że Bagdad nie wystąpi z żadną konkretną propozycją na obradach Ligi Arabskiej #

16.11. Kair (PAP/Reuters) - Przedstawiciel Iraku w Lidze Arabskiej Kais al-Azzawy oświadczył w piątek, że państwa arabskie powinny użyć ropy naftowej jako broni, żeby wywrzeć presję na USA i Izrael w sprawie Strefy Gazy. Zaraz zaczął się jednak z tego wycofywać.

Ministrowie spraw zagranicznych Ligi spotykają się w sobotę w Kairze, żeby przedyskutować eskalację konfliktu bliskowschodniego.

"Irak zwróci się do ministrów (państw arabskich) o użycie ropy jako broni w celu wywarcia prawdziwej presji na Stany Zjednoczone i w ogóle na każdego, kto stoi po stronie Izraela" - powiedział Azzawy dziennikarzom w Kairze. Wkrótce potem oświadczył jednak, że Bagdad nie wystąpi z żadną konkretną propozycją na spotkaniu Ligi Arabskiej, co - jak pisze Reuters - wydaje się wycofaniem z pierwotnej wypowiedzi.

Wcześniej, w oświadczeniu rozpowszechnionym przez jego asystenta ds. mediów Azzawy argumentował, że broń ekonomiczna jest najsilniejszym środkiem, po jaki można sięgnąć, żeby wesprzeć Palestyńczyków, ponieważ "żadne mocarstwo militarne nie może obecnie przeciwstawić się Izraelowi".

Reuters przytacza wypowiedź anonimowego przedstawiciela sektora naftowego jednego z krajów arabskich, który skomentował pierwszą wypowiedź Azzawy'ego słowami: "Żaden z producentów ropy w GCC (Rada Współpracy Arabskich Państw Zatoki Perskiej) nie przyłączy się do tego". Ów przedstawiciel sektora naftowego uznał wypowiedź Azzawy'ego za "niepoważne" posunięcie polityczne.

Konflikt palestyńsko-izraelski uległ w tym tygodniu gwałtownemu zaostrzeniu. Zabicie przez izraelskie siły lotnicze w środę jednego z dowódców wojskowych rządzącego Strefą Gazy radykalnego Hamasu spowodowało eskalację napięcia i falę wzajemnych ataków. Palestyńczycy przeprowadzają ataki rakietowe na terytorium Izraela. Izrael atakuje Strefę Gazy z morza i powietrza.

Stany Zjednoczone ostro potępiły palestyński ostrzał rakietowy terytorium Izraela i poparły działania odwetowe tego kraju.(PAP)

az/ mc/

12645601 12645760 12646881

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz