Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran chwali Amerykanów za uwolnienie irańskich marynarzy z rąk piratów

0
Podziel się:

Iran uznał, że uwolnienie przez amerykańską marynarkę wojenną z rąk somalijskich piratów 13 irańskich marynarzy, których jednostka została porwana na Morzu Arabskim, było pozytywnym humanitarnym gestem.

Iran chwali Amerykanów za uwolnienie irańskich marynarzy z rąk piratów
(_Skender_ /CC/Flickr)
bEUcyvfp

_ - Witamy z zadowoleniem taką inicjatywę. Uważamy, że wszystkie kraje powinny wykazywać się taką postawą _ - powiedział rzecznik prasowy irańskiego MSZ Ramin Mehmanparast.

Iran uznał, że uwolnienie przez amerykańską marynarkę wojenną z rąk somalijskich piratów 13 irańskich marynarzy, których jednostka została porwana na Morzu Arabskim, było _ pozytywnym humanitarnym gestem _.

Media irańskie do tej pory nie komentowały informacji o uwolnieniu przedwczoraj irańskich marynarzy i schwytaniu 15 piratów przez amerykański niszczyciel USS Kid, jeden z okrętów wojennych eskortujących lotniskowiec USS John C. Stennis.

bEUcyvfr

We wtorek szef armii irańskiej gen. Attaollah Salehi ostrzegł przed obecnością amerykańskiej marynarki wojennej w Zatoce Perskiej, odnosząc się bezpośrednio do lotniskowca USS John C. Stennis.

_ - Radzimy lotniskowcowi amerykańskiemu, który przepłynął przez cieśninę Ormuz i znajduje się Zatoce Omańskiej, aby nie wracał do Zatoki Perskiej. Iran nie ma zwyczaju powtarzać swego ostrzeżenia _ - powiedział.

Teheran grozi, że może zablokować cieśninę Ormuz, jeśli Zachód wprowadzi sankcje na eksport irańskiej ropy. Przez tę cieśninę przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy. V Flota USA, która stacjonuje w Bahrajnie, ostrzegła, że do blokady nie dopuści. USA zapowiedziały też, że nadal będą wysyłać do Zatoki Perskiej swoje okręty.

Zachód zaostrza sankcje wobec Iranu, podejrzewając Teheran o prowadzenie prac nad bronią nuklearną. Strona irańska utrzymuje, że jej program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

bEUcyvfx
O stosunkach USA-Iran czytaj w Money.pl
Pekin postawił się Amerykanom. Przez ustawę Amerykańska ustawa ma wymusić na Iranie porzucenie programu nuklearnego.
Tą wypowiedzią złagodzą napięcia z Iranem? USA i Unia Europejska zagroziła Teheranowi kolejnymi sankcjami, m.in. wstrzymaniem importu irańskiej ropy, jeśli nie wycofa się z programu jądrowego.
USA nie rezygnują z okrętów. UE zagra ostrzej Iran zagroził bliżej niesprecyzowanymi działaniami, jeśli amerykańska flota skieruje z powrotem do Zatoki Perskiej swój lotniskowiec.
bEUcyvfS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)