Notowania

wypadek
23.11.2009 14:10

Iran: Ćwiczenia na wypadek ataku chemicznego i bakteriologicznego

Irańskie siły zbrojne odpowiadały w poniedziałek, w drugim dniu ćwiczeń wojskowych, na ewentualny atak nuklearny, chemiczny i bakteriologiczny - poinformowała irańska agencja Isna.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Irańskie siły zbrojne odpowiadały w poniedziałek, w drugim dniu ćwiczeń wojskowych, na ewentualny atak nuklearny, chemiczny i bakteriologiczny - poinformowała irańska agencja Isna. *

"Symulację ataku nuklearnego, bakteriologicznego i chemicznego dokonanego przez fikcyjnego wroga przeprowadzono w poniedziałek rano" - podała agencja, dodając, że "w odpowiedzi przeprowadzono serię operacji polegających na likwidacji następstw tego ataku".

Cytowany przez agencję rzecznik manewrów, generał Ali Moghiseh powiedział, że "jednocześnie testowano radary produkcji irańskiej".

Siły zbrojne Iranu rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w niedzielę, by zademonstrować zdolność obrony swych obiektów nuklearnych.

Ćwiczenia są prowadzone na obszarze 600 tys. km kwadratowych i obejmują m.in. ochronę budowanej w Buszerze (na południu) elektrowni jądrowej, zakładów produkcji paliwa jądrowego w Isfahanie (w środkowym Iranie) i zakładów wzbogacania uranu w pobliżu Kum (też w centrum kraju). Wiadomość o istnieniu tych zakładów, którą Iran ujawnił we wrześniu, pogłębiła podejrzenia, że obiekt ten mógł być planowany jako część tajnego wojskowego programu nuklearnego.

Zachód obawia się, że Teheran planuje przekształcenie programu w celu wyprodukowania materiału rozszczepialnego do głowic bojowych.

USA i Izrael nie wykluczyły ataku na obiekty nuklearne Iranu. Teheran, który zapewnia, że pragnie wzbogacać uran jedynie z myślą o energetyce jądrowej, wielokrotnie groził, że na ewentualne ataki odpowie uderzeniem na izraelskie i amerykańskie cele w regionie.(PAP)

mmp/ kar/

5180182 arch.

Tagi: wypadek, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz