Notowania

iran
09.09.2008 11:42

Iran: Elektrownia atomowa w Buszerze ruszy w lutym

Niedługo proces uruchamiania reaktora będzie nieodwracalny - zapowiada Atomstrojeksport.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Elektrownia jest prawie ukończona. Niedługo proces uruchamiania jej reaktora będzie nieodwracalny - poinformowało rosyjskie państwowe przedsiębiorstwo Atomstrojeksport, budujące elektrownię.

Firma Atomstrojeksport, która realizuje kontrakt w Buszerze o wartości prawie 1 mld dolarów, dostarczyła już do siłowni paliwo nuklearne. Irańskie władze twierdzą, że elektrownia wkrótce rozpocznie pracę.

_ - Między grudniem 2008 a lutym 2009 roku Atomstrojeksport dokończy prace technologiczne w Buszerze, co doprowadzi irańską elektrownię atomową do stanu, w którym procesy w niej zachodzące będą nieodwracalne _ - powiedział rzecznik firmy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Iran: W sieprniu rozruch elektrowni atomowej ]( http://news.money.pl/artykul/iran;w;sieprniu;rozruch;elektrowni;atomowej,1,0,314625.html )
* [ Rosja uspokaja: Elektrownia w Iranie pod kontrolą ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;uspokaja;elektrownia;w;iranie;pod;kontrola,86,0,277078.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Rosja podpisała kontrakt na budowę siłowni w Buszerze w 1995 roku. Była to kontynuacja projektu rozpoczętego w latach 70. przez niemiecką firmę Siemens, przerwanego przez rewolucję islamską w Iranie i wojnę irańsko-iracką.

Rosja wykorzystując inwestycję w Buszerze do poprawienia swoich relacji z Iranem, równocześnie stale odkładała datę uruchomienia elektrowni.

Kwestia irańskiego programu nuklearnego od dawna wywołuje niepokój. Zachód oskarża Iran, że realizując program nuklearny zmierza do budowy takiej broni. Teheran odpiera zarzuty, twierdząc, że jego celem jest pokojowe wykorzystywanie energii jądrowej.

Tagi: iran, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz