Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran gotów, by przeanalizować porozumienia ws. wymiany uranu

0
Podziel się

Iran jest gotów na przeanalizowanie propozycji Zachodu dotyczących
porozumienia w sprawie wymiany nisko wzbogaconego uranu oraz uregulowanie kryzysu w sprawie swojego
programu jądrowego - oświadczył w sobotę irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki.

bEiFRFit

Iran jest gotów na przeanalizowanie propozycji Zachodu dotyczących porozumienia w sprawie wymiany nisko wzbogaconego uranu oraz uregulowanie kryzysu w sprawie swojego programu jądrowego - oświadczył w sobotę irański minister spraw zagranicznych Manuszehr Mottaki.

"Jesteśmy gotowi przeanalizować propozycje drugiej strony w sprawie wymiany paliwa nuklearnego" - powiedział Mottaki, cytowany przez irańską agencję Ilna.

Deklaracja szefa irańskiej dyplomacji nadeszła po tym, jak Zachód odrzucił propozycję Teheranu wymiany jednorazowo 400 kilogramów nisko wzbogaconego, 3,5- procentowego uranu na jego ekwiwalent wzbogacony w 20 procentach.

bEiFRFiv

Grupa 5 plus 1 (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), która prowadzi negocjacje w sprawie irańskiego programu atomowego, zaproponowała Iranowi w październiku jednoczesną wymianę 1200 kilogramów nisko wzbogaconego uranu, co według Międzynarodowej Organizacji Energii Atomowej (MAEA) stanowi 70 proc. irańskich zapasów tego surowca, w zamian za paliwo do znajdującego się w Teheranie reaktora badawczego, w którym produkowane są izotopy medyczne.

Kraje zachodnie i część społeczności międzynarodowej obawiają się, że Iran może być w stanie wyprodukować wystarczającą ilość wysoko wzbogaconego uranu, by zbudować broń atomową.

Teheran odrzucał tę propozycję, co spotkało się z potępieniem ze strony MAEA oraz groziło wprowadzeniem nowych sankcji międzynarodowych przez ONZ. (PAP)

cyk/ tot/

bEiFRFiB

5347284, arch.

bEiFRFiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)