Notowania

iran
05.08.2010 15:10

Iran planuje podbój kosmosu

Ahmadineżad: W ciągu dwóch lat zbudujemy rakietę, która poleci poza atmosferę ziemską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W ciągu dwóch lat Iran będzie dysponował rakietą mogącą wynieść ładunki na wysokość 1000 kilometrów, a więc poza atmosferę ziemską - oświadczył prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

_ - Irańscy naukowcy są obecnie w trakcie prac i w najbliższej przyszłości trójstopniowa rakieta pozwoli nam osiągnąć orbitę 1000 kilometrów, co oznacza opuszczenie atmosfery _ - zapowiedział prezydent.

_ - Rakieta, którą konstruujemy będzie miała siłę nośną od 120 do 140 ton, w porównaniu z 32 tonami rakiety, którą wynieśliśmy naszego pierwszego satelitę _ w lutym 2009 roku - wyjaśnił Ahmadineżad.

_ - Po raz pierwszy wysłaliśmy satelitę na wysokość 250 km, w przyszłym roku będzie to 700 km a w kolejnym roku 1000 _ - zapewniał.

Ahmadineżad potwierdził również m.in. wystrzelenie w najbliższym czasie eksperymentalnego satelity telekomunikacyjnego, który _ ma działać przez rok _. Wcześniej minister telekomunikacji Reza Takipur zapowiedział, że start nastąpi w ostatnim tygodniu sierpnia.

Wystrzelenie pierwszego irańskiego satelity telekomunikacyjnego Omid wzbudziło zaniepokojenie państw zachodnich, które podejrzewają, że może być on wykorzystywany do celów wojskowych.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Izrael ćwiczył w Rumunii atak na Iran? ]( http://news.money.pl/artykul/izrael;cwiczyl;w;rumunii;atak;na;iran,43,0,650539.html )
* [ Sprzeczne doniesienia na temat zamachu na Ahmadineżada ]( http://news.money.pl/artykul/sprzeczne;doniesienia;na;temat;zamachu;na;ahmadinezada,244,0,651508.html )
* [ Miedwiediew: Iran jest coraz bliżej broni atomowej ]( http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;iran;jest;coraz;blizej;broni;atomowej,246,0,643062.html )
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz