Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran planuje podbój kosmosu

0
Podziel się

Ahmadineżad: W ciągu dwóch lat zbudujemy rakietę, która poleci poza atmosferę ziemską.

Iran planuje podbój kosmosu
(PAP/EPA)
bEgGbUZh

W ciągu dwóch lat Iran będzie dysponował rakietą mogącą wynieść ładunki na wysokość 1000 kilometrów, a więc poza atmosferę ziemską - oświadczył prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

_ - Irańscy naukowcy są obecnie w trakcie prac i w najbliższej przyszłości trójstopniowa rakieta pozwoli nam osiągnąć orbitę 1000 kilometrów, co oznacza opuszczenie atmosfery _ - zapowiedział prezydent.

_ - Rakieta, którą konstruujemy będzie miała siłę nośną od 120 do 140 ton, w porównaniu z 32 tonami rakiety, którą wynieśliśmy naszego pierwszego satelitę _ w lutym 2009 roku - wyjaśnił Ahmadineżad.

bEgGbUZj

_ - Po raz pierwszy wysłaliśmy satelitę na wysokość 250 km, w przyszłym roku będzie to 700 km a w kolejnym roku 1000 _ - zapewniał.

Ahmadineżad potwierdził również m.in. wystrzelenie w najbliższym czasie eksperymentalnego satelity telekomunikacyjnego, który _ ma działać przez rok _. Wcześniej minister telekomunikacji Reza Takipur zapowiedział, że start nastąpi w ostatnim tygodniu sierpnia.

Wystrzelenie pierwszego irańskiego satelity telekomunikacyjnego Omid wzbudziło zaniepokojenie państw zachodnich, które podejrzewają, że może być on wykorzystywany do celów wojskowych.

bEgGbUZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)