Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Prezydent Rowhani bronił w parlamencie składu swego rządu

0
Podziel się

Występując w poniedziałek w parlamencie Iranu nowy prezydent Hasan
Rowhani oświadczył, że wybrani przez niego ministrowie zapewnią pokonanie kryzysu ekonomicznego i
izolacji dyplomatycznej państwa.

bErjZBVh

Występując w poniedziałek w parlamencie Iranu nowy prezydent Hasan Rowhani oświadczył, że wybrani przez niego ministrowie zapewnią pokonanie kryzysu ekonomicznego i izolacji dyplomatycznej państwa.

Przemówienie prezydenta otworzyło parlamentarną debatę nad zatwierdzeniem składu rządu.

"Wasz głos w sprawie wotum zaufania dla ministrów nie jest po prostu głosem dotyczącym pojedynczych osób, jest to głos dotyczący całego rządu i jego planów" - powiedział deputowanym Rowhani. Obiecał jednocześnie walkę z inflacją i bezrobociem, forsowanie bardziej "konstruktywnej" polityki zagranicznej oraz rozluźnienie społecznych rygorów, egzekwowanych przez jego konserwatywnego poprzednika Mahmuda Ahmadineżada.

bErjZBVj

Mający opinię polityka umiarkowanego Rowhani objął urząd prezydenta 3 sierpnia po wygraniu 14 czerwca pierwszej tury wyborów, w której pokonał bardziej konserwatywnych kontrkandydatów. Uzyskał wtedy poparcie wyborców centrowych i sprzyjających reformom, ale ma także bliskie powiązania z konserwatystami. Jak oświadczył w parlamencie, członków swego gabinetu dobrał według kryterium ich doświadczenia, a nie przynależności do określonej frakcji politycznej.

Wielu spośród nominatów Rowhaniego to technokratyczni weterani, którzy służyli w ekipach wcześniejszych prezydentów - centrowego Alego Akbara Haszemiego Rafsandżaniego oraz reformistycznego Mohammeda Chatamiego. Wydaje się jednak, że konserwatywne frakcje w parlamencie przeciwstawią się niektórym kandydaturom. Jak poinformowała irańska agencja ISNA, uważany za zdecydowanego konserwatystę deputowany Ruhollah Hosseinian powiedział w sobotę, że zostanie zatwierdzonych 80 proc. personalnych propozycji prezydenta.

Głosowanie nad składem rządu odbędzie się zapewne pod koniec bieżącego tygodnia.(PAP)

dmi/ kar/

bErjZBVp

14368322

bErjZBVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)