Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iran: Problemy techniczne wstrzymały proces wzbogacanie uranu

0
Podziel się

Poważne problemy techniczne spowodowały tymczasowe wstrzymanie tysięcy
irańskich wirówek do wzbogacania uranu - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press
powołując się na źródła dyplomatyczne.

bEhcIatN

Poważne problemy techniczne spowodowały tymczasowe wstrzymanie tysięcy irańskich wirówek do wzbogacania uranu - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press powołując się na źródła dyplomatyczne.

Informatorzy AP powiedzieli nie znają natury problemów technicznych, które wymusiły tymczasowe wstrzymanie instalacji, ale jest prawdopodobne, że awarię spowodował Stuxnet - wirus komputerowy.

Uważa się, że został on zaprojektowany by zaatakować irański program nuklearny. W ubiegłym tygodniu eksperci ustalili, że Stuxnet jest zaprojektowany, by niszczyć wirówki i prowadzić do utraty kontroli nad nimi.

bEhcIatP

Nawet krótka przerwa w pracy tysięcy maszyn do wzbogacania uranu byłaby najlepiej - jak dotąd - udokumentowanym dowodem, na to, że irański program nuklearny narażony jest na problemy techniczne - podkreśla AP, przypominając, że Teheran posiada już wystarczające ilości wzbogaconego uranu, by wyprodukować co najmniej dwie bomby nuklearne.

Choć nikt nie przyznał się do zaprojektowania wirusa komputerowego, który zaatakował irańskie instalacje, niektórzy eksperci są zdania, że Stuxnet został stworzony przez specjalistów z Izraela.

Były ekspert Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ds. programu nuklearnego Iranu, Olli Heinonen powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że Stuxnet może powodować dalsze, ogromne zniszczenia. (PAP)

fit/

bEhcIatV

7751676, 7751423

bEhcIauq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)