Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran: TV: jest porozumienie z Zachodem w negocjacjach nuklearnych

0
Podziel się:

#
wg strony irańskiej osiągnięto porozumienie
#

bEDzjJrF

# wg strony irańskiej osiągnięto porozumienie #

10.01. Genewa (PAP/AP) - Rozmowy Iranu z wielkimi mocarstwami w Genewie dotyczące kwestii nuklearnych zakończyły się w piątek porozumieniem; rozwiązano nieuregulowane dotąd kwestie - podała irańska telewizja państwowa. Wg niej teraz delegacje muszą skonsultować się ze swymi rządami.

Z kolei służby prasowe Unii Europejskiej, której przedstawicielka prowadziła negocjacje w imieniu państw grupy 5+1 (stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy), podały, że zgodnie z ich informacjami rozmowy jeszcze trwają.

bEDzjJrH

Szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi powiedział, że porozumiano się w sprawach dotyczących wdrożenia porozumienia z listopada zeszłego roku dotyczącego irańskiego programu nuklearnego. Jednak realizacja listopadowych uzgodnień nastąpi dopiero po konsultacjach delegacji z rządami.

"Wszelkie nieuregulowane kwestie polityczne i techniczne zostały rozwiązane, ale ostateczna decyzja będzie podjęta w stolicach" - oświadczył Aragczi.

Wcześniej w piątek zastrzegał on, że negocjacje z Zachodem na temat programu nuklearnego mogą wymagać dalszych spotkań. Irańska telewizja podawała, że spornym tematem było żądanie Teheranu w sprawie "jednoczesnej redukcji" sankcji w momencie spełnienia ustaleń listopadowego porozumienia.

W dwudniowych rozmowach w Genewie z przedstawicielami Teheranu państwa, które negocjują z Iranem w celu rozwiązania sporu wokół jego programu nuklearnego, reprezentowała Helga Schmid, zastępczyni szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton. Występowała ona w imieniu grupy 5+1, do której należą: USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Francja i Niemcy.

bEDzjJrN

24 listopada zeszłego roku strony zawarły - również w Genewie - porozumienie, które zakłada ograniczenie przez Irańczyków ich programu nuklearnego w zamian za czasowe zniesienie części międzynarodowych sankcji gospodarczych.(PAP)

awl/ lm/ kar/

15461776 arch.

bEDzjJsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)