Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.02.2011 12:33

Iran: Tysiące zwolenników reżimu chcą śmierci dwóch liderów opozycji

Tysiące zwolenników reżimu irańskiego, którzy zebrali się na piątkowe modły na uniwersytecie w Teheranie, domagali się kary śmierci dla dwóch liderów opozycji: Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego, których obwiniają o antyrządowe demonstracje.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Tysiące zwolenników reżimu irańskiego, którzy zebrali się na piątkowe modły na uniwersytecie w Teheranie, domagali się kary śmierci dla dwóch liderów opozycji: Mir-Hosejna Musawiego i Mehdiego Karubiego, których obwiniają o antyrządowe demonstracje. *

"Śmierć Musawiemu, śmierć Karubiemu", a także "Musawi i Karubi powinni zawisnąć" - takie okrzyki wznoszono przed rozpoczęciem modlitw piątkowych.

Musawi i Kaurbi znajdują się w areszcie domowym. Władze oskarżają ich o zorganizowanie demonstracji antyrządowych w poniedziałek. W protestach zwolenników opozycji, pierwszych od ponad roku, uczestniczyło kilka tysięcy ludzi. Protesty odbyły się w Teheranie, w Szirazie na południu kraju, oraz w Isfahanie w środkowej części Iranu. W wyniku starć zginęły dwie osoby.

W czwartek wieczorem na stronie internetowej Karubiego pojawiła się wiadomość, że jest gotów stanąć przed sądem pod warunkiem, że rozprawa będzie jawna.

Musawi i Karubi byli kandydatami w wyborach prezydenckich z czerwca 2009 roku. Ponowny wybór Mahmuda Ahmadineżada na przywódcę Iranu doprowadził wówczas do fali protestów. 27 grudnia 2009 roku doszło do najkrwawszych zamieszek, w których zginęło osiem osób, a kilkudziesięciu zwolenników ruchu reformatorów aresztowano.

Obaj liderzy opozycji irańskiej wystąpili niedawno do władz o zgodę na zorganizowanie wiecu solidarności z demonstrantami w Tunezji i Egipcie. Prokurator generalny odrzucił ich wniosek i ostrzegł przed ewentualnymi konsekwencjami. Władze w Teheranie obawiają się, że manifestacje poparcia dla rewolt w państwach Afryki Północnej mogłyby przerodzić się w antyrządowe demonstracje w samym Iranie.(PAP)

mmp/ ro/

8368397 8368034 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz