Notowania

zamach
18.10.2009 13:13

Iran: W zamachu zginęli dowódcy Strażników Rewolucji

# Odpowiedzialność za zamach wzięła organizacja Jundallah; oskarżenia wobec USA i Wlk. Brytanii #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Odpowiedzialność za zamach wzięła organizacja Jundallah; oskarżenia wobec USA i Wlk. Brytanii #

18.10. Teheran (PAP/Reuters, AP) - Co najmniej sześciu wyższych rangą dowódców irańskich Strażników Rewolucji zginęło w niedzielę w samobójczym zamachu w niespokojnej prowincji Sistan i Beludżystan. Do ataku przyznała się sunnicka organizacja Jundallah - podała telewizja irańska.

Według ostatnich danych w ataku zabitych zostało co najmniej 31 ludzi, a rannych - co najmniej 28.

"Terrorystyczna grupa Rigiego wzięła odpowiedzialność za atak" - powiadomiła telewizja państwowa. Abdulmalik Rigi jest przywódcą rebeliantów z grupy Jundallah (Żołnierze Boga), którą władze w Teheranie oskarżają o związki z sunnickimi islamistami i Al-Kaidą. Grupa ta przyznała się do zamachu bombowego na szyicki meczet w Zahedanie w maju tego roku, w którym zginęło 25 ludzi. Jundallah twierdzi, że walczy o prawa sunnitów w Iranie.

Irańska agencja IRNA podała, że dwie z ofiar niedzielnego zamachu to zastępca dowódcy sił lądowych Strażników Rewolucji oraz szef ich jednostki w prowincji Sistan i Beludżystan. Według państwowej rozgłośni IRIB, ataku dokonano przy wejściu do sali konferencyjnej w mieście Sarbaz. Zamachowiec zdetonował ładunki wybuchowe podczas posiedzenia przywódców plemiennych, a wśród ofiar są szefowie plemion i cywile - informuje irańska państwowa telewizja.

Przed doniesieniami o przyznaniu się Jundallah do zamachu Strażnicy Rewolucji oznajmili w oświadczeniu przekazanym przez telewizję, że w atak zamieszane są "z pewnością elementy zagraniczne". Telewizja państwowa podała zaś, powołując się na dobrze poinformowane źródła, że w zamach "bezpośrednio zamieszana" jest Wielka Brytania. Natomiast szef parlamentu irańskiego Ali Laridżani oznajmił, że "ostatnie akty terrorystyczne są rezultatem działań Stanów Zjednoczonych".

Sistan i Beludżystan to prowincja w większości szyickiego Iranu, w której przeważają sunnici i etniczni Beludżowie.

Strażnicy Rewolucji powstali po rewolucji irańskiej w 1979 roku. Ta elitarna formacja w liczbie 120 tys. ludzi ma własne siły lądowe, morskie i powietrzne. Sprawuje kontrolę nad irańskim programem nuklearnym, zajmuje się też utrzymaniem bezpieczeństwa w ważnych rejonach przygranicznych.(PAP)

awl/ ala/

4959465 4959443 4959410 arch.

Tagi: zamach, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz