Notowania

iran
17.10.2010 13:00

Iran wznawia rozmowy o programie nuklearnym

Prezydent Mahmud Ahmadineżad deklaruje chęć współpracy z Zachodem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział, że jest gotowy ponowne podjąć rozmowy ze wspólnotą międzynarodową w sprawie irańskie programu nuklearnego.

Ahmadineżad mówił do tłumu swoich zwolenników zgromadzonych w Teheranie między innymi o tym, że to Zachód uczynił pierwszy krok w sprawie wznowienia negocjacji.

W piątek szef irańskiego MSZ Manuszehr Mottaki powiedział w Brukseli, że Iran chce rozmawiać o konkretnych datach negocjacji ze światowymi potęgami na temat swego programu nuklearnego.

W czwartek szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton sugerowała, że trzydniowe rozmowy mogłyby rozpocząć się w połowie listopada w Wiedniu z udziałem głównego irańskiego negocjatora Sajeda Dżaliliego i tzw. grupy 5+1, czyli przedstawicieli pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chin, Francji, Rosji, USA, W. Brytanii) i Niemiec.

Państwa zachodnie podejrzewają Teheran o prowadzenie potajemnych prac nad stworzeniem broni nuklearnej. Władze irańskie utrzymują, że chcą wzbogacać uran wyłącznie w celu uzyskania paliwa do elektrowni jądrowych.

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz