Notowania

iran
14.11.2010 17:56

Iran: Zatrzymano pięcioro adwokatów

# większa liczba zatrzymanych prawników, wypowiedż prokuratora Teheranu #

Podziel się
Dodaj komentarz

# większa liczba zatrzymanych prawników, wypowiedż prokuratora Teheranu #

14.11. Teheran (PAP/AFP, AP) - Władze irańskie zatrzymały pięcioro adwokatów, w tym trzy kobiety, podejrzewanych o "przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju" - poinformował w niedzielę prokurator Teheranu Abbas Dżafari Dolatabadi.

Na lotnisku im. Imama Chomeiniego w Teheranie zatrzymano trzy adwokatki irańskie wracające z Turcji. Dwóch adwokatów związanych z nimi zatrzymano w Teheranie - podaje powołująca się na prokuratora agencja Fars.

Prokurator wskazał, że zatrzymani zostali oskarżeni o "przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu kraju i działania naruszające poza krajem normy Republiki Islamskiej".

Według reformistycznych dzienników "Arman" i "Szargh", zatrzymane adwokatki to Sara Sabaghian, Marjam Kianersi i Marjam Karbasi. Żadnych szczegółów o ich zatrzymaniu gazety te nie podały.

Pani Sabaghian reprezentowała uwięzionego opozycyjnego blogera, pani Kianersi należała do adwokatów zaangażowanych w obronę Kobry Nadżar - kobiety skazanej na ukamienowanie, ale uniewinnionej i uwolnionej dwa lata temu.

Liczni adwokaci broniący praw człowieka w Iranie spotkali się z surowymi działaniami władz po wyborach prezydenckich z czerwca 2009 roku. Po wyborach tych kilka tysięcy osób zostało aresztowanych za udział w protestach przeciwko reelekcji prezydenta Mahmuda Ahmadineżada. Większość zwolniono, ale kilkadziesiąt osób, m.in. reformatorzy, dziennikarze i obrońcy praw człowieka, skazani na ciężkie kary, nadal przebywają w więzieniach.(PAP)

klm/ kar/

1696118 769112 arch.

Tagi: iran, wiadomości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz