Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Irańska policja gazem łzawiącym rozproszyła protesty

0
Podziel się

Irańska policja zaatakowała w poniedziałek w Teheranie gazem
łzawiącym zwolenników opozycyjnego przywódcy Mir-Hosejna Musawiego. Zebrali się oni pod szpitalem,
aby wyrazić kondolencje po śmierci bratanka Musawiego, który zginął dzień wcześniej podczas
zamieszek.

bEgETZFh

Irańska policja zaatakowała w poniedziałek w Teheranie gazem łzawiącym zwolenników opozycyjnego przywódcy Mir-Hosejna Musawiego. Zebrali się oni pod szpitalem, aby wyrazić kondolencje po śmierci bratanka Musawiego, który zginął dzień wcześniej podczas zamieszek.

Ciało krewnego Musawiego miało znajdować się w szpitalu, jednak według informacji rodziny, nie można go tam znaleźć.

W niedzielę w ulicznych starciach irańskich opozycjonistów z siłami bezpieczeństwa w Teheranie zginęło co najmniej osiem osób. Zamieszki wybuchły w trakcie obchodów szyickiego religijnego święta Aszury.

bEgETZFj

Nazajutrz po zamieszkach wielu polityków zbliżonych do władzy zaapelowało do wzmocnienie represji przeciwko opozycji.

Konserwatywny ajatollah Ahmad Chatami zażądał "zaprzestania tolerowania działalności spiskującej opozycji". Podkreślił, że "opozycja jest na żołdzie USA i Wielkiej Brytanii".

"Nadszedł czas na postawienie przed wymiarem sprawiedliwości szefów opozycji, a zwłaszcza Mir-Hosejna Musawiego" - powiedział z kolei szef parlamentarnej komisji sprawiedliwości Ali Szahrochi.

Po tych apelach doszło do zatrzymania opozycji - dwóch osób związanych z byłym reformatorskim prezydentem Mohammadem Chatamim i trzech doradców Mir-Hosejna Musawiego. Informacje te podała strona internetowa opozycji parlamentarnej.

bEgETZFp

Policjanci zatrzymali Mortezę Hadżiego, byłego ministra i dyrektora generalnego fundacji Baran i jego zastępcę Hassana Rassuliego.

Służby bezpieczeństwa zatrzymały także trzech głównych doradców Musawiego - Alego Rezę Behesztiego, Ghorbana Behzadiana-Nedżada i Mohammada Bagheriana.

W nocy z niedzieli na poniedziałek służba bezpieczeństwa zatrzymała byłego ministra spraw zagranicznych, szefa opozycyjnego Ruchu Wyzwolenia Iranu (MLI) Ibrahima Jazdiego. (PAP)

jo/ ro/

bEgETZFq

5383300 5383532 5383638

bEgETZFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)