Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Ahern: Referendum ws. traktatu UE w drugim tygodniu czerwca

0
Podziel się:

Referendum w sprawie Traktatu
Lizbońskiego, które Irlandia jako jedyny kraj europejski musi
przeprowadzić, odbędzie się "w drugim tygodniu czerwca" -
poinformował we wtorek premier Bertie Ahern.

Referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego, które Irlandia jako jedyny kraj europejski musi przeprowadzić, odbędzie się "w drugim tygodniu czerwca" - poinformował we wtorek premier Bertie Ahern.

"Rząd doszedł mniej więcej do porozumienia co do daty. Na razie nie ustalono dnia tygodnia, lecz chodzi o drugi tydzień czerwca" - sprecyzował irlandzki premier.

Irlandia jest jedynym spośród 27 krajów UE, w którym istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum Traktatu zastępującego unijną konstytucję, odrzuconą w 2005 roku w referendach przez Francuzów i Holendrów. By dokument wszedł w życie w 2009 roku, muszą go ratyfikować wszystkie kraje.

Według ostatniego sondażu, opublikowanego na początku marca, poprzeć Traktat zamierza 46 procent głosujących Irlandczyków, przeciwko niemu jest 23 procent, a 31 proc. jeszcze nie zdecydowało, jak zagłosuje.

W roku 2001 Irlandczycy wywołali kryzys w Unii, odrzucając w referendum Traktat Nicejski, który miał zreformować UE, by mogła sprawnie działać po przyjęciu 10 nowych krajów z Europy Środkowej i Południowej. Rządowi premiera Aherna zarzucano wówczas, że nie przeprowadził wystarczającej kampanii informacyjnej. Szybko zapadła decyzja, że referendum musi być powtórzone, co wówczas szeroko krytykowano jako działanie niedemokratyczne. W drugim głosowaniu, rok później, Irlandczycy poparli Traktat, uzyskując gwarancje, że ich neutralność będzie szanowana.

Partia Republikańska (Fianna Fail) Aherna i główne ugrupowanie opozycyjne - Partia Jedności Irlandzkiej (Fine Gael) popierają Traktat, lecz i tu podnoszą się głosy, że zagrozi on tradycyjnej neutralności Irlandii.

Koalicjanci Aherna - Zieloni - nie uzgodnili oficjalnego partyjnego stanowiska w sprawie traktatu, obawiając się, że irlandzcy żołnierze będą wysyłani na unijne misje pokojowe.

Ahern zapewniał, że irlandzka konstytucja zawiera mocne zabezpieczenia co do neutralności kraju.

Jedynie ramię polityczne IRA, Sinn Fein, mające cztery na 166 miejsc w Izbie Posłów (niższej izbie parlamentu), jest przeciwne przyjęciu traktatu. (PAP)

jo/ mc/

5673 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)