Notowania

irlandia
26.11.2008 17:05

Irlandia: Będzie powtórka z referendum w sprawie Traktatu

Irlandzki parlament nie znalazł przeszkód prawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Możliwe jest drugie referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego - stwierdziła podkomisja irlandzkiego parlamentu, nie znalazłszy przeszkód natury prawnej - pisze dziennik _ Irish Times _.

Nie ma przeszkód prawnych, które uniemożliwiłyby nowe głosowanie w sprawie Traktatu Lizbońskiego, który Irlandczycy odrzucili w referendum 12 czerwca tego roku - wynika z projektu raportu podkomisji do spraw przyszłości Irlandii w Unii Europejskiej.

Nad konsekwencjami odrzucenia Traktatu z Lizbony komisja debatowała przez sześć tygodni. Projekt raportu jest obecnie przedmiotem obrad podkomisji wielopartyjnej i będzie opublikowany w czwartek.

Według tekstu raportu można będzie przeprowadzić nowe referendum w sprawie traktatu, do którego dołączono by wynegocjowane z Brukselą gwarancje dotyczące warunków stawianych przez Irlandczyków.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Klaus zaczeka z Traktatem na Irlandię ]( http://news.money.pl/artykul/klaus;zaczeka;z;traktatem;na;irlandie,59,0,388667.html )
* [ Szwecja ratyfikowała Traktat Lizboński ]( http://news.money.pl/artykul/szwecja;ratyfikowala;traktat;lizbonski,176,0,388016.html )
* [ Traktat Lizboński. Irlandczycy zmieniają zdanie ]( http://news.money.pl/artykul/traktat;lizbonski;irlandczycy;zmieniaja;zdanie,172,0,385708.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Sprzeciw wobec Traktatu z Lizbony wiązał się z trzema obawami: przed utratą neutralności militarnej, zniesieniem zakazu aborcji oraz zlikwidowaniem niskich stawek podatkowych. Eurosceptycy byli również przeciwni projektowi zlikwidowania prawa Irlandii do mianowania _ swojego _ komisarza europejskiego.

Traktat z Lizbony zastrzega, że od 2014 roku Komisja Europejska będzie miała mniej komisarzy niż UE liczy krajów członkowskich; pewne państwa mogłyby więc stracić swoich urzędników w KE.

Irlandzka podkomisja rozważa możliwość przyjęcia _ deklaracji _ UE, gwarantującej Irlandczykom spełnienie ich warunków.

Możliwość zachowania _ swojego _ komisarza przez poszczególne kraje jest jednak przewidziana w traktacie; w razie jego przyjęcia kraje członkowskie mogą jednogłośnie zadecydować, że wszyscy zachowają swoich komisarzy.

Najnowsze sondaże wskazują, że jeśli Irlandczycy otrzymają stosowne zapewnienia, to zwolennikami traktatu okaże się 43 proc. respondentów, a przeciwnikami 39 proc.

Irlandzki minister spraw zagranicznych Michael Martin poinformował ostatnio, że decyzja o ewentualnym powtórzeniu referendum zapadnie w terminie bliskim szczytu europejskiego, który odbędzie się w Brukseli 11 i 12 grudnia.

Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz