Notowania

irlandia
25.08.2008 10:21

Irlandia: Co dalej z Lizboną?

Irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche uważa, że potrzebne jest drugie referendum w sprawie Traktatu UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

*_ - Irlandia musi przeprowadzić drugie referendum w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, aby uniknąć izolacji - _ powiedział dziennikowi _ Irish Independent _ irlandzki minister ds. europejskich Dick Roche. *

Według ostatnich sondaży dwie trzecie Irlandczyków jest przeciwnych drugiemu referendum.

_ - Moim zdaniem kolejne referendum jest właściwą odpowiedzią na sytuację, w której się znaleźliśmy _ - powiedział Roche. _ - Na tym etapie jest to moje prywatne zdanie _ - dodał w rozmowie z gazetą.

Irlandczycy odrzucili w referendum z 12 czerwca Traktat Lizboński, który miał zastąpić konstytucję UE odrzuconą z kolei w referendach przez Francuzów i Holendrów w 2005 roku.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Micheal Martin zapowiedział w ubiegłym miesiącu, że poinformuje Unię Europejska o dalszych działaniach w sprawie Traktatu Lizbońskiego przed grudniem.

* **ZOBACZ TAKŻE: [ ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;w;irlandii;potrzebny;jak;dziura;w;moscie,116,0,356212.html )**
* [ **Sarkozy w Irlandii potrzebny "jak dziura w moście"** ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;w;irlandii;potrzebny;jak;dziura;w;moscie,116,0,356212.html )
* [ **Sarkozy: Irlandczycy powinni głosować jeszcze raz ** ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;irlandczycy;powinni;glosowac;raz;jeszcze,192,0,355520.html )
* [ Francja chce reformy unijnego rolnictwa ]( http://news.money.pl/artykul/francja;chce;reformy;unijnego;rolnictwa,145,0,355473.html )
* [ Sarkozy przekona prezydenta do Traktatu? ]( http://news.money.pl/artykul/sarkozy;przekona;prezydenta;do;traktatu,16,0,354832.html )

Zdaniem ministra Roche'a pozostałych 26 członków UE prawdopodobnie przyjmie traktat do końca roku, co zepchnie Irlandię na europejski margines.

_ - Jeśli chcemy utrzymać naszą pozycję konstruktywnego członka UE nie możemy po prostu siedzieć z założonymi rękoma, i powtarzać, że nie znaczy nie _ - powiedział minister.

- _ Minister Roche nie nawołuje do przeprowadzenia kolejnego referendum. To nie byłaby uczciwa odpowiedź. Zamiast tego rząd realizuje działania, które zapowiedział, że podejmie w przypadku fiaska referendum _ - skomentował wywiad rzecznik rządu Irlandii.

Tagi: irlandia, wiadomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz