Notowania

sondaż
15.02.2009 21:53

Irlandia: "Tak" dla Traktatu Lizbońskiego uzyskałoby 51 proc. - sondaż

Irlandczycy, dotkliwie trapieni przez kryzys gospodarczy, skłonni byliby dziś większością 51 proc. poprzeć unijny Traktat Lizboński, odrzucony w referendum w czerwcu ub. roku przez 53,4 proc. wyborców - wynika z sondażu, który zostanie opublikowany w poniedziałek.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Irlandczycy, dotkliwie trapieni przez kryzys gospodarczy, skłonni byliby dziś większością 51 proc. poprzeć unijny Traktat Lizboński, odrzucony w referendum w czerwcu ub. roku przez 53,4 proc. wyborców - wynika z sondażu, który zostanie opublikowany w poniedziałek. *

Wskaźnik poparcia dla Traktatu wzrósł o osiem punktów procentowych od poprzedniego takiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez ośrodek TNS mrbi i opublikowanego w listopadzie w dzienniku "The Irish Times".

W obecnym sondażu ok. 33 proc. pytanych (o 6 punktów mniej) ujawniło chęć głosowania przeciwko Traktatowi, jeśli rząd przeprowadzi nowe referendum; 16 proc. (o 2 punkty mniej) pozostaje niezdecydowanych.

W referendum 12 czerwca 2008 roku Irlandczycy odrzucili Traktat (53,4 proc. wobec 46,6 proc.), co wywołało kryzys w Unii Europejskiej i zablokowało planowane reformy mające poprawić funkcjonowanie wspólnoty 27 państw.

Rząd w Dublinie zgodził się rozpisać drugi plebiscyt - daty jeszcze nie ustalono - gdy uzyska od Unii gwarancje prawne, m.in. dotyczące zachowania irlandzkiego komisarza w Brukseli.

Światowy kryzys finansowy i gospodarczy, odczuwalny w Irlandii od początku 2008 roku, wzmocnił poparcie Irlandczyków dla UE. 80 proc. uczestników sondażu uważa, że w świetle kryzysu lepiej jest, iż kraj znajduje się w Unii niż poza nią. 13 proc. jest przeciwnego zdania, a 7 proc. nie ma opinii w tej sprawie.

Sondaż przeprowadzono w dniach 9-10 lutego na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Margines błędu statystycznego wynosi 3 proc. (PAP)

ro/

3807

Tagi: sondaż, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz