Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
islandia
23.07.2010 12:30

Islandia rozpoczyna drogę do UE, będą wyrzeczenia

By wejść do Unii, Islandia będzie musiała zaprzestać połowów wielorybów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WorldIslandInfo.com/CC/Flickr)

Negocjacje akcesyjne Islandii z UE rozpoczną się po weekendzie, po tym, jak formalną decyzję podejmą ministrowie ds. europejskich UE . By wejść do UE, Islandia będzie musiała zaprzestać połowów wielorybów.

Decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Islandią, która w lipcu 2009 roku zgłosiła wniosek o członkowstwo, podjęli przywódcy państw UE na ostatnim szczycie w czerwcu.

W poniedziałek ministrowie ds. europejskich przyjmą ramy negocjacyjne, tak aby rozmowy mogły być zainaugurowane następnego dnia w Brukseli przez belgijską prezydencję w UE.

Samo otwarcie negocjacji nie budzi sporu wśród krajów członkowskich, ale belgijski dyplomata przyznał, że problematyczna jest kwestia dozwolonych na Islandii połowów wielorybów, które są zabronione w UE. _ - To sprzeczne z unijnym dorobkiem prawnym i Islandia będzie musiała wyciągnąć z tego wnioski _ - zapowiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t89926.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/islandia;wciaz;w;kryzysie;-;pkb;spadl;o;6;9;procent,79,0,629839.html) Islandia wciąż w kryzysie - PKB spadł o 6,9 procent

Komisja Europejska, która jest odpowiedzialna za prowadzenie składających się z 35 tzw. rozdziałów negocjacji akcesyjnych, ocenia, że pójdą one raczej szybko i sprawnie, biorąc pod uwagę, że Islandia wdrożyła około trzech czwartych unijnego prawodawstwa.

Od 1973 roku wspólnota europejska i Islandia mają umowę o wolnym handlu. Ponadto Islandia już przyjęła znaczną część dorobku prawnego UE dzięki członkostwu w Europejskim Obszarze Gospodarczym i strefie Schengen.

Poza połowami wielorybów cała polityka rybołówstwa może się okazać trudnym obszarem, a dokładnie unijne kwoty połowowe i udzielenie dostępu rybakom z UE do wód w strefie połowowej, zarezerwowanej teraz tylko dla rybaków islandzkich. Obecnie aż 40 proc. eksportu Islandii to właśnie ryby.

Sporną sprawą, która będzie musiała być rozwiązania w rozmowach dwustronnych, są zobowiązania wobec Holandii i Wielkiej Brytanii. Chodzi o odszkodowania dla obywateli tych krajów, którzy utracili oszczędności wskutek upadku islandzkiego funduszu Icesave podczas kryzysu finansowego.

Islandia złożyła wniosek aplikacyjny w lipcu 2009 roku, po wybuchu kryzysu finansowego, który niemal doprowadził ten mały, wyspiarski kraj do bankructwa. Rząd w Reykjaviku ma nadzieję na wejście do UE nawet jeszcze w 2012 roku.

Tym samym może Islandia stać się 29. krajem UE po planowanym na 2012 rok przyjęciu Chorwacji, o ile oczywiście za wejściem do UE opowiedzą się sami Islandczycy, których poparcie w tej sprawie wyraźnie maleje. W sondażu przeprowadzonym w czerwcu, 57 proc. z nich opowiedziało się za wycofaniem wniosku ich kraju o członkowstwo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t41646.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybory;w;islandii;wygra;partia;komikow,142,0,625550.html) Wybory w Islandii wygra partia komików? Chęć poparcia Najlepszej Partii w niedzielnym głosowaniu wyraża 43,1 ankietowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t92364.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/islandia;nie;chce;splacac;dlugow;icesave,196,0,596420.html) Islandia nie chce spłacać długów Icesave W referendum zwyciężyła opcja na _ nie _. Brytyjczycy i Holendrzy nie odzyskają 3,9 miliarda euro.
Tagi: islandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz