Notowania

sąd
24.03.2009 18:50

"Iustitia": o jedną trzecią mniej sesji w sądach w bieżącym tygodniu

W bieżącym tygodniu wyznaczono o około jedną trzecią mniej sesji sądowych niż zwykle - poinformował PAP rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Podziel się
Dodaj komentarz

W bieżącym tygodniu wyznaczono o około jedną trzecią mniej sesji sądowych niż zwykle - poinformował PAP rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński.

Od poniedziałku do piątku trwa kolejny protest - tzw. "tydzień bez wokand", organizowany przez stowarzyszenie.

Jednym z głównych postulatów stowarzyszenia jest ukształtowanie wynagrodzeń sędziowskich na poziomie zapewniającym "warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi sędziowskich obowiązków".

W piątek Sejm przyjął senackie poprawki do nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych dotyczącej podwyżek dla sędziów i prokuratorów. Ustawa trafiła teraz do podpisu prezydenta. Ustawa m.in. określa mnożniki podstawy wynagrodzenia tak, by płace sędziów i prokuratorów mogły wzrosnąć o kwotę co najmniej 1000 zł - niezależnie od zajmowanego stanowiska.

Jak powiedziała we wtorek PAP prezes SSP "Iustitia", sędzia Irena Kamińska, terminy "dni bez wokand" zostały ustalone jeszcze jesienią ubiegłego roku. "Sędziowie sami podejmują decyzje, czy brać udział w kolejnych protestach, czy też nie" - zaznaczyła.

Kamińska dodała, że mnożniki przyjęte w uchwalonej przez Sejm nowelizacji nie są spełnieniem sędziowskich postulatów. Zaznaczyła jednak, że w obecnej chwili brać należy także pod uwagę trwający kryzys gospodarczy i realną sytuację.

Prezes poinformowała także, iż na drugą połowę maja zaplanowane zostało nadzwyczajne zebranie delegatów stowarzyszenia, które zajmie się m.in. kwestią sędziowskich wynagrodzeń oraz koncepcjami reformy sądownictwa w naszym kraju.

"Zjazd delegatów jest najwyższą władzą stowarzyszenia, majowe zebranie określi nowe kierunki działania" - powiedziała.

Według danych "Iustiti", pochodzących z 27 spośród 45 okręgów sądowych, w bieżącym tygodniu sędziowie zaplanowali 6814 sesji. W tygodniu wcześniejszym odbyły się natomiast 10193 sesje.

Najmniej sesji zaplanowano w okręgu radomskim - tylko 25 proc. w porównaniu z ich liczbą w poprzednim tygodniu pracy. O ponad połowę mniej sesji niż zwykle zaplanowano także w okręgach: łomżyńskim, słupskim, bielskim, tarnobrzeskim i legnickim.

Poprzednie "dni bez wokand" odbyły się we wrześniu i listopadzie ubiegłego roku oraz w styczniu i lutym roku bieżącego. (PAP)

mja/ pz/ jbr/

Tagi: sąd, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz