Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iustitia: pełne poparcie dla reformy prokuratury

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" w wydanym stanowisku wyraża
pełne poparcie dla projektu reformy prokuratury, przewidującego m.in. rozdzielenie funkcji
prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Głosowanie nad projektem nowelizacji
wprowadzającej te zmiany ma odbyć się w Sejmie jeszcze w czwartek wieczorem.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" w wydanym stanowisku wyraża pełne poparcie dla projektu reformy prokuratury, przewidującego m.in. rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości. Głosowanie nad projektem nowelizacji wprowadzającej te zmiany ma odbyć się w Sejmie jeszcze w czwartek wieczorem.

Posłowie przed głosowaniem nad całością projektu będą głosować m.in. nad wnioskami mniejszości i poprawkami dotyczącymi wykreślenia zapisu pozwalającego premierowi mianować prokuratora generalnego w przypadku, gdyby prezydent nie mianował go w przewidzianym terminie, oraz uprawnień Krajowej Rady Sądownictwa jako podmiotu zgłaszającego kandydatów na to stanowisko.

Swoje poparcie dla procedowanej w Sejmie nowelizacji ustawy o prokuraturze w wydanym w bieżącym tygodniu stanowisku wyraziła "Iustitia". "Połączenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości od początku było negatywnie oceniane przez środowisko sędziowskie" - głosi oświadczenie stowarzyszenia, zamieszczone na jego stronach internetowych. Zarząd stowarzyszenia jednocześnie wyraża nadzieję, że "nowa ustawa, wprowadzająca samodzielną pozycję prokuratora generalnego jako konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej, zostanie uchwalona i wejdzie w życie jak najszybciej".

W ocenie sędziów "na stanowisko prokuratora generalnego powinien być powoływany wyłącznie doświadczony prawnik, z odpowiednim stażem w służbie prokuratorskiej lub sądowej; jego powoływanie musi następować w sposób bezstronny i wykluczający jakiekolwiek kryteria polityczne". Obecnie, zdaniem zarządu stowarzyszenia, "pozycja prokuratora generalnego będącego członkiem rządu jest słaba i niesamodzielna". "W żadnym kraju UE poza Polską nie przyjęto takiego rozwiązania" - zaznaczono w stanowisku.

Do poparcia projektu namawiał podczas wtorkowej debaty w Sejmie minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. "Jestem zdeterminowany, aby przepisy reformujące ustrój prokuratury weszły w życie od 1 stycznia 2010 roku" - mówił. Projekt krytykowało PiS, które będzie głosowało za jego odrzuceniem.

Projekt noweli powstał podczas prac sejmowej komisji z połączenia projektu rządowego i klubu Lewicy. Według projektu, który realizuje obietnice wyborcze PO, prokurator generalny byłby od 2010 r. powoływany przez prezydenta na jedną sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów. Mają ich wskazywać Krajowa Rada Sądownictwa i Krajowa Rada Prokuratorów. Kandydatem mógłby być prokurator lub sędzia z co najmniej 10-letnim stażem pracy. (PAP)

mja/ itm/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)