Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IV Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych - edukacja poprzez sztukę filmową

0
Podziel się:

Film, jako świetna forma przekazu, pomaga edukować i wychowywać - zgodzili
się uczestnicy poniedziałkowej konferencji w Warszawie, inaugurującej IV Festiwal Filmów
Historycznych i Wojskowych. Projekcje odbywają się w klubie Akademii Obrony Narodowej.

Film, jako świetna forma przekazu, pomaga edukować i wychowywać - zgodzili się uczestnicy poniedziałkowej konferencji w Warszawie, inaugurującej IV Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych. Projekcje odbywają się w klubie Akademii Obrony Narodowej.

W repertuarze trwającego do soboty festiwalu znajduje się 69 filmów z 14 państw, m.in. z USA, Kanady, Kambodży, Iranu, Turcji i Niemiec. Rywalizują one o nagrodę główną - Złotą Szablę w kategoriach filmu fabularnego, dokumentalnego i wojskowego. Przyznana zostanie także nagroda za całokształt twórczości - Platynowa Szabla. W tym roku powędruje ona do pisarza, scenarzysty i reżysera Tadeusza Konwickiego.

"Dlaczego festiwal filmów historycznych i wojskowych? (...) Inaczej być nie mogło, ponieważ historia naszego narodu jest ściśle związana z militariami i wojskiem. Te dwa nurty wzajemnie się ze sobą splatają" - wyjaśnił w poniedziałek Teodor Ratkowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Wyświetlane filmy poruszają rozmaitą tematykę, od średniowiecza, przez powstanie styczniowe i II wojnę światową, po konflikty zbrojne i operacje militarne po 1945 r. Ukazują one także m.in. rozwój techniki wojskowej i rolę wojska w rozwiązywaniu zagrożeń współczesnego świata.

Poza problematyką wojskową na festiwalu przybliżone zostaną także wybitne postacie m.in. ze świata kultury. O jednej z nich, polskiej aktorce Poli Negri, która zrobiła karierę w Hollywood, opowiada amerykański film dokumentalny "Pola Negri: życie jest snem w kinie" w reżyserii Mariusza Kotowskiego.

Jedną z atrakcji będzie pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Pan Tadeusz" z 1928 r., w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Obraz udostępniła organizatorom Filmoteka Narodowa. Jej dyrektor prof. Tadeusz Kowalski mówił w poniedziałek, że podczas pracy nad archiwalnymi produkcjami można dostrzec ewolucję w sposobach przedstawiania dziejowych wydarzeń, specyfikę zmieniającego się na przestrzeni lat języka filmowego. "Uważamy, że udostępnienie naszych zbiorów publiczności buduje nowe konteksty w patrzeniu na wydarzenia historyczne" - podkreślił Kowalski.

Projekcjom towarzyszyć będą rozmaite wydarzenia, m.in. koncerty, wystawa sprzętu wojskowego, spotkania z twórcami filmowymi. Zorganizowany zostanie także piknik historyczny oraz debata poświęcona produkcji i dystrybucji filmów o tematyce historycznej oraz militarnej.

W opinii gen. Bogusława Packa, rektora Akademii Obrony Narodowej, która - obok Towarzystwa Wiedzy Obronnej - współorganizuje festiwal, ukazywanie za pomocą filmów z całego świata różnych punktów widzenia przeszłości służy poszerzeniu horyzontów widzów, sprzyja konfrontacji wiedzy historycznej. "Film stanowi świetną formę przekazu i komunikacji, ułatwia edukację i wychowanie" - podkreślił Pacek.

Na edukacyjne walory sztuki filmowej wskazał także Ratkowski. Jak powiedział PAP, w kształceniu młodzieży pomagają przede wszystkim filmy dokumentalne, które - tłumaczył - muszą cechować się rzetelną podstawą źródłową. "Natomiast film fabularny powinien zmusić widza do zgłębienia tematyki historycznej, do jakiej się odwołuje" - wyjaśnił Ratkowski. Według niego, aby obraz historii w filmie fabularnym nie uległ zniekształceniu, przed jego projekcją powinno się wyświetlać wprowadzający w określoną tematykę dokument.

Po konferencji pokazano zrekonstruowany cyfrowo film Edwarda Puchalskiego "Rok 1863" z 1922 r., pierwszą ekranizację powieści Stefana Żeromskiego "Wierna rzeka".

IV Międzynarodowy Festiwal Filmów Historycznych i Wojskowych potrwa do soboty - odbędzie się wówczas uroczysta gala, na której zostaną ogłoszone wyniki konkursowej rywalizacji.

Patronami medialnymi przedsięwzięcia są m.in. Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

wmk/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)