Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

IV Międzynarodowy Konkurs Organowy im. F. Nowowiejskiego

0
Podziel się:

Przesłuchania w IV Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa
Nowowiejskiego rozpoczęły się we wtorek w Poznaniu. Uczestniczą w nich muzycy z Korei, Rosji, Danii
i Polski.

Przesłuchania w IV Międzynarodowym Konkursie Organowym im. Feliksa Nowowiejskiego rozpoczęły się we wtorek w Poznaniu. Uczestniczą w nich muzycy z Korei, Rosji, Danii i Polski.

Konkurs zakończy się w sobotę. Dziewięciu muzyków biorących udział we współzawodnictwie ocenia siedmioosobowe międzynarodowe jury. W trakcie konkursu uczestnicy mają do zagrania utwory m.in. J.S. Bacha, F. Nowowiejskiego, R. Shumanna i J. Fishera.

Organizatorem konkursu jest Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego we współpracy z Akademią Muzyczną.

"Ideą konkursu jej upowszechnianie twórczości Feliksa Nowowiejskiego oraz wirtuozerii organowej. Organy są królem instrumentów. Propagowanie polskiej twórczości organowej, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości naszego patrona, jest zresztą celem działania naszego towarzystwa" - powiedziała we wtorek PAP Janina Nowowiejska, prezes Zarządu Towarzystwa im. Feliksa Nowowiejskiego.

Zgodnie z regulaminem, uczestnicy grać będą na dwóch instrumentach: współczesnych organach A. Schuke w Auli Nova oraz historycznych organach F. Ladegasta w kolegiacie farnej. W konkursie mogą brać udział organiści, którzy w dniu rozpoczęcia przesłuchań nie ukończyli 32. roku życia. Konkurs jest trzyetapowy. Pierwszy i drugi etap jest anonimowy.

Konkurs odbywa się w Poznaniu co pięć lat. Po raz pierwszy odbył się w 1994 roku. Laureatem został wówczas Adam Załęski - absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Joachima Grubicha. W następnych konkursach wygrywali: Lars Palo ze Szwecji i Rostisław Wygranienko z Ukrainy.

Rok 2010 został ogłoszony w Poznaniu Rokiem Roty Feliksa Nowowiejskiego. Wiersz "Rota" Marii Konopnickiej powstał w 1908 roku. Feliks Nowowiejski, zainspirowany patriotyczną wymową wiersza, skomponował melodię do jego słów. Pieśń po raz pierwszy została wykonana podczas odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie w 1910 roku.(PAP)

rpo/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)