Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

IV Przystanek Niepodległość

0
Podziel się:

Przejażdżka zabytkowym tramwajem, gra edukacyjna "Wojną połączeni - wojną
rozdzieleni", wystawa "Wojenne rozstania" oraz koncert zespołu PUSTKI - to niektóre z propozycji IV
Przystanku Niepodległość, zorganizowanego z okazji 11 listopada w Warszawie.

Przejażdżka zabytkowym tramwajem, gra edukacyjna "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni", wystawa "Wojenne rozstania" oraz koncert zespołu PUSTKI - to niektóre z propozycji IV Przystanku Niepodległość, zorganizowanego z okazji 11 listopada w Warszawie.

"Po raz czwarty Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość. To jest taka impreza, w trakcie której staramy się zachęcić warszawiaków do radosnego świętowania naszego święta narodowego. W tym roku proponujemy przejażdżkę zabytkowym tramwajem, mamy namiot na Krakowskim Przedmieściu, w którym można oglądać filmy historyczne dotyczące 1918 roku i II wojny światowej, ponieważ w tym roku przypada również rocznica wybuchu II wojny światowej" - opowiadał PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Zabytkowy tramwaj z 1939 roku towarzyszący imprezie kursował na trasie: pl. Narutowicza - Al. Jerozolimskie - most Poniatowskiego - rondo Waszyngtona - al. Zieleniecka - Targowa - al. Solidarności - most Śląsko-Dąbrowski - al. Solidarności - Towarowa - pl. Zawiszy - pl. Narutowicza. Przejazd nim był bezpłatny.

Centralnym miejscem imprezy był namiot Muzeum Historii Polski, współorganizatora Przystanku, zlokalizowany na placu obok kościoła św. Anny. Można tam było m.in. otrzymać informacje na temat poszczególnych imprez organizowanych w ramach Przystanku Niepodległość.

Jak zaznaczył Kostro, ważnym elementem Przystanku Niepodległość była także gra edukacyjna "Wojną połączeni - wojną rozdzieleni", która prowadziła uczestników śladami wymyślonej na potrzeby gry rodziny mieszkającej w Warszawie w dwudziestoleciu międzywojennym. Gracz śledził ich losy, począwszy od odzyskania niepodległości w 1918 r. przez najważniejsze wydarzenia dwudziestolecia aż do wybuchu II wojny światowej. Udział w grze pozwalał mu także na decydowanie o ich losach.

"Potem ta gra nas prowadzi do Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przygotowaliśmy dużą wystawę. Wystawa nie jest wprost wystawą rocznicową, ale o tyle jest ważna z punktu widzenia odzyskania niepodległości, że opowiada o losach polskich rodzin podczas II wojny światowej. Pokazujemy tam poprzez losy siedmiu rodzin z różnych części Polski wojnę od strony tych, którzy zostają w domu. Na zakończenie Przystanku Niepodległość proponujemy udział w koncercie zespołu PUSTKI" - mówił Kostro.

Wystawa "Wojenne rozstania" przygotowana przez Muzeum Historii Polski i prezentowana w budynku Biblioteki przybliża wojenne losy siedmiu zwyczajnych rodzin i na ich przykładzie ukazuje dramatyzm przeżyć cywilnych ofiar II wojny światowej. Każda z opowieści oddająca indywidualny wymiar historii, równocześnie pokazuje różne aspekty wojennych losów Polaków. Wiodącym motywem są rozstania rodzin związane z aresztowaniami, wywózkami, robotami przymusowymi, ucieczkami czy zagubieniem w czasie wojennej zawieruchy.

Na wystawie zaprezentowano dzieje rodzin z Polski centralnej, Kresów, Pomorza i Śląska, jak również losy żydowskiej dziewczynki ukrywanej w katolickim sierocińcu. Ekspozycja przybliża różne doświadczenia i postawy - od pogodzenia z rozstaniem i przystosowanie do nowych warunków, przez tęsknotę i nadzieję na połączenie, po przeciwdziałanie rozdzieleniu, poszukiwanie zagubionych i wreszcie żałobę po utraconych członkach rodziny. Wystawa będzie czynna do 12 stycznia 2010 roku.

W tym roku IV Przystanek Niepodległość, którego współorganizatorem był stołeczny Dom Spotkań z Historią, odbył się pod honorowym patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. (PAP)

akn/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)