Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Iwanow: Polska ma wszystkie materiały dotyczące katastrofy

0
Podziel się

Wicepremier Rosji podkreślił, że nie chce ingerować w pracę śledczych.

Iwanow: Polska ma wszystkie materiały dotyczące katastrofy
(Staff Sgt. D. Myles Cullen/public domain/defenselink.mil)
bDJAcceZ

_ - Nie mamy już niczego więcej do przekazania. Wszystko, co można było przekazać, zostało przekazane _ - cytuje słowa wicepremiera Siergieja Iwanowa agencja ITAR-TASS

Iwanow podkreślił, że odczytane z czarnych skrzynek prezydenckiego Tu-154M zapisy rozmówzostały przekazanei polska strona je opublikowała. _ - Nie jest trudno wszystko zrozumieć _ - dodał.

Jak podkreślił Iwanow, kwestia zakończenia śledztwa w sprawie katastrofy samolotu leży w gestii dwóch niezależnych organów władzy - Komitetu Śledczego i Prokuratury Generalnej. _ - Nie będę ingerował w ich pracę _ - dodał. ITAR-TASS nie specyzowała o jakich materiałach mówił Iwanow.

bDJAccfb

Obecnie polska prokuratura wojskowa prowadząca śledztwo w sprawie katastrofy czeka na realizację pięciu skierowanych do Rosji wniosków o pomoc prawną. Chodzi w nich m.in. o przekazanie dokumentów, a także o _ czasowe wydanie czarnych skrzynek jako niezbędnych dowodów w postępowaniu karnym _.

W ramach wypełnienia pierwszego z tych wniosków, w drugiej połowie czerwca, pocztą dyplomatyczną dotarło z Rosji do polskiej prokuratury sześć tomów akt, czyli około 1300 kart, rosyjskiego śledztwa. Wśród przekazanych dokumentów, jak informowano, znajdują się zeznania świadków, protokoły i dokumentacja fotograficzna z oględzin miejsca katastrofy oraz protokoły z identyfikacji ciał ofiar.

W kolejnych pakietach dokumentów z Rosji polska strona oczekuje m.in. na protokoły z sekcji zwłok ofiar katastrofy. Polscy prokuratorzy zwrócili się też m.in. o uzyskanie aktów normatywnych wszystkich szczebli, od rangi ustawowej poprzez rozporządzenia, aż po instrukcje, wytyczne, regulaminy i rozkazy _ kształtujące system sprawowania kontroli ruchu lotniczego w Rosji w odniesieniu do sytuacji samolotu Tu-154M Polskich Sił Powietrznych z prezydentem RP na pokładzie w dniu 10 kwietnia _. Prokuratura zwróciła się także o ustalenie listy osób pełniących po stronie rosyjskiej obowiązki w ramach kontroli ruchu lotniczego wraz z zakresami ich obowiązków.

bDJAccfh

Na dokumenty z polskiego śledztwa czeka natomiast strona rosyjska, która także wystosowała wniosek o pomoc prawną do strony polskiej. Chodzi w nim o udostępnienie rosyjskiej prokuraturze niektórych dokumentów ze śledztwa prowadzonego w naszym kraju m.in. przesłanie dokumentacji dotyczącej broni funkcjonariuszy BOR oraz posiadanej przez nich amunicji. Rosjanie zawnioskowali także o przeprowadzenie w Polsce przesłuchań świadków dla potrzeb rosyjskiego śledztwa.

bDJAccfC
Źródło:
KOMENTARZE
(0)